3. "Кръстоносците" ни заклаха с хеттрик навръх Съединението (видео+снимки)

"Кръстоносците" ни заклаха с хеттрик навръх Съединението (видео+снимки)

19-годишният Чердан Шакири прободе на 3 пъти "лъвовете", които играха 10 минути днес

Българският национален отбор по футбол не можа да зарадва изстрадалите родни запалянковци навръх Деня на Съединението. България загуби с 1:3 от Швейцария в Базел, а младата звезда на „кръстоносците” Чердан Шакири разнищи отбраната ни и наниза хеттрик.

Иван Иванов откри за ”лъвовете” в 8-та минута, но Шакири, който играе за Базел, на цели три пъти прониза Ники Михайлов и донесе поредна загуба на нашите – 1:3. Играчите на Лотар Матеус играха точно 10 минути днес след началото на мача, а после сякаш забравиха, че са на работа и проспаха остатъка от двубоя.

Освен първоначалния устрем, нашите показаха безидейност и безсилие в атакуващата фаза на играта, което направи вратарят Диего Беналио зрител на случващото се.

Първите минути вкараха българските фенове в заблудата, че днес най-сетне нашият национален отбор може да излезе от черната дупка, в която се намира. Мартин Петров и Благой Георгиев центрираха остро, а Цветан Генков засече едно от тях, но бе блокиран.

В 8-та минута видяхме и гол на националите – нещо, което отдавна не се беше случвало. Немощта ни в атака пролича от голмайстора… Иван Иванов. Русия се оказа на точното място в точното време – Стилиян Петров засече центриране от корнер на Мартин Петров, Беналио изби в краката на бранителя на Партизан и той промуши в мрежата за 1:0 в полза на България.

В този момент мачът за нашите свърши и на терена остана само един отбор. Домакините поеха контрола над мача, а момчетата на Матеус се навряха в собствената си половина и така и не погледнаха напред до края.

Шака поиска дузпа в 18-та минута, когато бе изблъскан от Сърмов в наказателното поле, но чешкият рефер правилно подмина претенциите му. Последваха два опита на Чердан Шакири отдалеч, с които той подсказа какво чака родния страж. Ерен Дердийок направи две комични отигравания от удобни позиции и пропиля шанса да изравни. Нашите отвърнаха с лежане по терена на Благой Георгиев, който получи и жълт картон при един сблъсък със защитника на Ювентус Щефан Лихщайнер.

Края на полувремето се игра на една врата. Шакири още 2 пъти не нацели вратата на Михайлов, но в даденото 4-минутно продължение на първата част 19-годишният тийнеджър успя от пети опит. След хубаво двойно подаване с Дердийок, Шакири мина като на парад между Иван Иванов и Валентин Илиев, а после лесно преодоля Ники Михайлов за 1:1.

Втората част започна спокойно в приспивно темпо. Дердийок бе близо до гола от фаул, а Инлер и Джемали не нацелиха очертанията на вратата ни. Влади Гаджев замени поуморилия се Мартин Петров, но това сякаш още повече обърка родните футболисти.

В 61-та минута България вече губеше. „Кръстоносците” организираха една бърза контра, Дердийок обаче се размина с топката и трябваше да няма проблеми за Михайлов. Петър Занев обаче намери най-неподходящият момент да се подхлъзне, от това се възползва Шакири, който овладя отдясно в наказателното поле и с техничен удар матира стража на Твенте за 2:1.

4 минути по-късно надеждите дори за точка бяха погребани. Живко Миланов имаше жълт картон за бавене на играта през първата част, но си изкара и втори. Той спъна капитана на домакините Инлер и видя втори жълт, съответно червен, картон в ръцете на съдията.

Численото превъзходство успокои Швейцария и играчите на Отмар Хицфелд спокойно разиграваха по няколко минути без да бъдат обезпокоявани. За България Николай Бодуров замени Цветан Генков с цел да уплътни дясната зона на отбраната.

Всичките ни възможности за гол през втората част се изчерпаха с един удар на Стилиян Петров след късо изпълнение на фаул и две балонни центрирания в наказателното поле на домакините.

За да бъде националният празник 6 септември още по-горчив за нас, Чердан Шакири вкара най-красивия си гол тази вечер. Ивелин Попов не можа да изчисти далеч една топка, младият халф овладя необезпокояван пред наказателното поле и с бомба с левия крак оплете кълбото под сглобката в горния десен ъгъл – 3:1.

Така България записа поредна загуба и пропадането към дъното продължава. Родните национали остават с 5 точки в група “G” и ще се борят да не са последни в конкуренцията на Уелс. Швейцария пък гледа смело към битката с Черна гора за място на баражите за Евро 2012 в Полша и Украйна.