3. Левски удари Спортинг с 1:0 в софийския студ и напуска Лига Европа с високо вдигната глава (видео)

Единственото попадение в мача бе дело на Даниел Младенов в 45-ата минута

Родният Левски завърши участието си в тазгодишното издание на турнира Лига Европа със знаменита победа с 1:0 над тима на Спортинг (Лисабон). Срещата се игра на стадион „Георги Аспарухов” и бе от програмата на група „C” над надпреварата, където са още отборите на Лил и Гент.

Официален дебют в евротурнирите за „сините” направи левия защитник Калин Щърков, който се представи на високо ниво. Феноменален мач днес направиха и нападателят на Левски – Гара Дембеле, който непрестанно тормозеше португалската отбрана, както и централният защитник Йордан Милиев, чийто изяви бяха в основата на „сухата мрежа” на Митрев.

Иначе Левски завърши сезона в Европа със страхотните 5 победи и 1 равенство. "Сините" така и не допуснаха поражение пред собствената си публика.

Двубоят започна равностойно, а първият точен удар дойде в 4-та минута, когато Дани Младенов опита късмета си извън границата на наказателното поле, но кълбото попадна право в ръцете на Тиаго. След това положение Левски овладя инициативата и започна да натиска своя съперник, основно с атаки по крилата. В 16-ата минута Гаджев стреля от около 20 метра, ала шутът му бе много слабо и неточен.

Тимът на Спортинг пък успяваше да организира доста опасни контраакции и в 20-ата минута „лъвовете” бяха близо до гола, след като Валдес премина през Мулдер на левия фланг и центрира остро, но Митрев разчете добре ситуацията и пресече паса. Около 2 минути по-късно Валдес подаде от корнер в наказателното поле, няколко играчи се разминаха с нея и тя се удари в тялото на Евалдо, след което излезе в аут.

Последваха нови силни минути за Спортинг и в 25-ата Иванов подари топката на Джало, който центрира мигновено, а Митрев, след леки колебания, все пак успя да улови. 4 минути по-късно Маниш стреля от дистанция, ала право в обятията на стража на „сините”.

След това положение настъпи леко затишие на терена, а в 43-ата минута Гаджев шутира силно с десния крак от около 30 метра, но над вратата. Така се стигна до 45-ата минута, когато Дембеле прегази Коельо на левия фланг, навлезе в наказателното поле почти до аутлинията и подаде остро за Младенов, който изпревари Евалдо и хвърли в екстаз публиката на стадион „Георги Аспарухов” – 1:0.

Веднага след гола, германският рефер Торстен Кинхьофер даде край на първата част.

Второто полувреме стартира с далеч по-агресивна игра на португалците и още в 46-ата минута, влезлият на почивката Саломао, стреля опасно, но Митрев спаси. 180 секунди по-късно Жоазиньо шутира от фаул, ала неговият удар бе спасен от Тиаго. В 59-ата минута пък Маниш намери кълбото от воле, но Дембеле бе застанал на голлинията и с глава изби в ъглов удар.

Така дойде 65-ата минута, когато Левски имаше страхотната възможност да удвои преднината си. Тогава Дембеле се пребори за една топка в центъра на терена, след което намери елегантно Младенов, който продължи за Тасевски, македонецът шутира технично от движение, но топката премина на сантиметри от лявата греда на гостите.

Старши треньорът на Спортинг Пауло Сержио не искаше да се примири с поражението и с няколко смени усили мощта си в атака. В 79-ата минута Салейро навлезе в полето на Митрев и шутира от малък ъгъл, но в аут. В 85-ата пък Джало стреля много силно от границата на наказателното поле, Митрев показа завиден рефлекс и изби в гредата, след което кълбото излезе в ъглов удар. Двубоят завърши с хубава възможност за Левски, след като Огнянов шутира от границата на наказателното поле, но в аут.

До края на двубоя нов гол не падна и така Левски победи Спортинг с 1:0 и завърши с победа участието си в евротурнирите.

След успеха „сините” събраха 7 точки, но остават на последното 4-о място в група „C”, докато тимът на Спортинг нямаше как да бъде изместен от върха със своите 12 точки.