3. Левски заема най-предно място в новата ранглиста Европейски клубен индекс

Левски заема най-предно място в новата ранглиста Европейски клубен индекс

ЦСКА и Литекс са другите български отбори в топ 300

Левски заема най-предно място в ранглистата Европейски клубен индекс, която се изготвя от системата Инфострада по поръчка на Европейската футболна асоциация (УЕФА). Европейският клубен индекс стартира в края на 2011-та година и първоначално обхващаше само най-силните европейски клубове. Ранглистата е алтернатива на Световната клубна ранглиста и изследва само отборите от първите дивизии на страните от Стария континент.

Левски заема 145-то място с 2145 точки, непосредствено зад чешкия Слован Либерец и швейцарския ФК Цюрих. Следва отборът на ЦСКА, който заема 167-то място с 2056 точки. Литекс е третият по сила клуб според ранглистата, нареждайки се на 178-мо място с 2020 точки. Това са и трите отбора, които единствени от България са в топ 300. Мястото на Левски, ЦСКА и Литекс е логично с оглед на факта, че това са отборите, които в последните години традиционно претендираха за златните медали у нас. Черно море е на 326-то място, с една позиция пред шампионите Лудогорец.

Ранглистата обхваща 723 клуба, а точките са на базата на последните три сезона на отборите в първите дивизии, турнирите за националните купи и европейските клубни турнири. Самите първенства също са категоризирани според силата си, като така се калкулират и точките.

Без никакво съмнение начело е Барселона, следвана от големия си съперник в Испания Реал (Мадрид). На 3-то място е Манчестър Юнайтед, следван от Байерн и Манчестър Сити.

700 000 лв. делят Левски от разрешително за строителство на нов стадион

"Сините" трябва да гарантират, че на мястото на "Герена" ще има ново спортно съоръжение