3. Литекс приземи "орлите" от Разград като нанесе първа загуба на Лудогорец (видео)

Шампионите победиха отбора от Разград с 2:1 след много красиви голове на Георги Миланов и Христо Янев

Шампионът Литекс свали на земята високо летящия Лудогорец и нанесе първо поражение на отбора от Разград в А група. „Оранжевите” наложиха волята си с 2:1 след два страхотни гола на Георги Миланов в 18-ата минута и Христо Янев, който се разписа от пряк свободен удар в 21-ата. За „орлите” почетен гол вкара бразилецът Марселиньо в 27-ата минута.

Този успех бе много важен за играчите на Любослав Пенев, които взеха първи три точки след две поредни равенства. Загубата свали Лудогорец от върха в класирането, където сега се намира и ЦСКА, който има еднаква голова разлика с разградчани и двата клуба поделят лидерството.

Литекс играеше много настървено в първите минути и пресираше гостите още в тяхната половина. След четвърт час игра Том пожела дузпа при един свой дрибъл, когато преодоля трима съпрници, но Йордан Минев го блокира. Повторенията показаха, че Минев наистина закачи крака на бразилеца, но ситуацията беше спорна и съдията Ивайло Стоянов прецени, че дузпа няма.

В 18-ата минута Литекс откри резултата след страхотно изпълнение на национала Георги Миланов. Младият халф пое в центъра, поведе си добре топката, погледна към вратата и с топовен изстрел от 30 метра едва не скъса мрежата зад Голубович, който я докосна, но тя прониза горния му ляв ъгъл за 1:0.

Само 3 минути по-късно „оранжевите” забиха нов рядко красив гол за родните терени. Христо Янев застана зад топката при един пряк свободен удар, засили се и мощен шут по диагонала покрай стената разстреля стража на Лудогорец за 2:0. Шутът бе във вратарския ъгъл, но Голубович направи крачка встрани и силният плътен изстрел не му остави шанс да коригира реакцията си.

Този втори гол за Литекс сякаш разсъни играчите на Ивайло Петев и те заиграха в познатия атакуващ комбинативен стил. Станислав Генчев пробва рефлексите на Евгени Александров в 24-ата минута, но вратарят реагира добре и улови.

Стражът обаче остана безпомощен в 27-ата минута след прекрасна комбинация на гостите. Мирослав Иванов бе изведен сам в наказателното поле, шутира силно, Александров добре спаси, но никой не пазеше Марселиньо, който лесно довкара от 4-5 метра в опразнената врата за 2:1.

Точно след половин час игра двата състава побързаха да развалят доброто впечатление от играта си и си спретнаха масов бой в центъра на терена. Съдията Ивайло Стоянов не можа да накаже всички виновни, но жълти картони получиха Янев и вратарят Александров за Литекс, както и Миро Иванов от гостите. Всъщност именно „шуменският Деко”, който извърши грубо нарушение срещу Том.

Мелето между играчите се отрази зле на качеството на мача и до края на полувремето добрите атаки намаляха. Все пак Литекс може да съжалява, че не вкара трети гол през първите 45 минути. В 40-ата Янев центрира отдясно, Голубович излезе напред и изби лошо, но Александър Цветков стреля в аут от мнгоо удобна позиция.

Минута преди почивката Светльо Тодоров нямаше късмет и нацели левия страничен стълб на Голубович, който преди пазеше за Литекс. Янев центрира прострелно този път отляво, куп играчи се разминаха с кълбото, Тодоров засече от непосредствена близост, но гредата спаси гостите.

Второто полувреме продължи с бърз и атакуващ футбол, но липсваха блясъкът и ювелирните изпълнение в мача. Шампионите от Ловеч играеха по-умно и контраатакуваха при всеки сгоден случай.

Момчетата на Любослав Пенев имаха два страхотни шанса да си осигурят по-комфортна преднина. В 58-ата минута при образцова контра Том намери непокрития Христо Яне, но от 3 метра опитният халф направи непростим пропуск и стреля над вратата на плонжиралия Голубович.

След час игра Литекс имаше още една 100-процентова възможност да довърши съперника. Христо Янев пусна страхотен пас към Светльо Тодоров, но излязъл очи в очи с Голубович той стреля в аут.

До последния съдийски сигнал играчите на Ивайло Петев владееха повече топката, но не можаха да излязат на чиста голова позиция. Страничният съдия вдигна и две спорни засади, които след мача бяха бурни оспорвани от ръководството на Лудогорец.