3. Литекс вкара 4 на Черно море и дръпна с 4 на Локо (Сф) (видео)

Литекс вкара 4 на Черно море и дръпна с 4 на Локо (Сф) (видео)

„Оранжевите” разбиха „моряците” с 4:0 в Ловеч и сложиха ръка на титлата, варненци се сбогуваха с мечтата за Европа

Отборът на Литекс постигна убедителна победа с 4:0 над Черно море при домакинството си от 23-ия кръг на родната „А” група, след която отново увеличи аванса си на върха на 4 точки пред втория Локомотив (София). Литекс тотално попиля „моряците”, които нямаха чисто голово положение, и съвсем закономерно се поздрави с успеха. Черно море от своя страна пък се сбогува с шансовете за Европа и вече ще трябва да мисли за новия сезон.

Срещата започна по отличен начин за домакините, които успяха да поведат в резултата още в 4-ата минута. Христо Янев центрира остро от фаул в малкото наказателно поле, където Александър Барт надскочи всички и отблизо заби топката в мрежата на Пиргов за 1:0. Малко по-късно пък Янев опита удар по диагонала с левия крак, който обаче не затрудни стража на Черно море.

След взривното начало, темпото на игра в Ловеч значително падна и играта се пренесе в центъра на терена. Все пак в 37-ата минута класата на Литекс си каза думата и ловчанлий стигнаха до нов гол. Нифлор центрира балонно в наказателното поле, Ивелин Попов овладя, завъртя се и с премерен удар с десния крак прониза Пиргов за 2:0, като при този резултат дойде и последният съдийски сигнал за първата част.

След почивката картината на терена не се промени. Сравнително равностойна игра с леко предимство за Литекс, което обаче не доведе до нищо по-опасно, освен два неточни удара на Ивайло Петков от фаул и на Барт с глава. „Моряците” пък отговориха с далечен изстрел на Домакинов, който профуча опасно покрай вратата на Галато.

Така се стигна до 79-ата минута, когато бразилецът Дока направи резултата класически в полза на домакините. Той получи една топка от Занев, освободи се от опеката на бранител с хубав финт и с премерен удар прати топката в долния десен ъгъл на Пиргов за 3:0, след което бе заменен под бурните аплодисменти на публиката.

Минута преди края на редовното време Литекс успя да вкара нов гол във вратата на Пиргов. Нифлор получи топката в половината на гостите и с мощен удар с десния крак заби коженото кълбо в долния десен ъгъл за крайното 4:0. В ответната атака дойде и най-чистото положение за гостите от Варна, но удар на Божилов срещна гредата.

Така с този успех Литекс събра 54 точки в актива си и отново води с 4 пред втория Локо (Сф), който взе служебна победа над Ботев. Черно море пък се сбогува с шансовете за Европа – „моряците” са на 7-о място с 36 точки, на цели 8 от ЦСКА.