3. Литекс закри есенния полусезон с победа - 2:0 над Спортист

Литекс закри есенния полусезон с победа - 2:0 над Спортист

Ловешкият отбор има 4 точки преднина на върха в "А" група.

Литекс записа категорична победа с 2:0 над Спортист (Своге) и за първи път от десет години ще зимува като лидер в класирането, на четири точки от втория ЦСКА. Футболистите на Ангел Червенков изиграха поредния си силен мач, с който затвърдиха доброто си представяне през есенния полусезон. Срещата, която се игра на Градския стадион в Ловеч бе последна за първия дял от първенството.

Христо Янев откри резултата с гол от пряк свободен удар в 35-ата минута, а влезлият като резерва Ивелин Попов оформи крайното 2:0.

Домакините започнаха срещата с повече увереност и самочувствие и още в първите минути се втурнаха да притесняват своя противник с поредица от бързи атаки. Футболистите на Иван Атанасов от своя страна демонстрираха, че не са отишли в Ловеч като обречени, бранеха се сърцато и използваха всяка възможност за контраатака.

Първата по-сериозна опасност пред вратата на Тодор Кючуков дойде 5 минути след първия съдийски сигнал, когато Христо Янев стреля опасно от пряк свободен удар, но Кючуков хладнокръвно боксира връхлитащата топка. „Шоколадите” отговориха на удара четири минути по-късно, след като Николай Цветков проби отляво и отправи хубав изстрел, но топката мина встрани от вратата на Голубович.

В 12-ата минута Янев центрира отляво, Кючуков излезе доста несигурно и изби. Топката попадна в Том, който стреля, но защитата на "шоколадите" изби далеч напред. Четири минути по-късно бившият играч на ЦСКА получи коженото кълбо на границата на наказателното поле, финтира защитник в синьо и отправи топовен изстрел, но отново не уцели рамките на вратата. В 26-ата минута той имаше нова възможност да открие резултата, след като отправи удар, но топката премина на сантиметри от сглобката на вратата на Кючуков.

„Шоколадите”, които се бранеха храбро нямаха този късмет в 35-ата минута, когато Христо Янев реализира своя специалитет – гол от пряк свободен. След няколко неуспешни опита, футболистът стреля опасно към горния ляв ъгъл, Кючуков се хвърли и дори докосна топката, но не успя да я избие и тя се оплете в мрежата му.

В 42-ата минута Дока нахлу опасно отляво, промъкна се между двама играчи на Спортист и стреля, но Кючуков бе на мястото си и улови. Три минути по-късно бразилецът стреля виртуозно от границата на наказателното поле, но изпрати кълбото над напречната греда.

След почивката тимът на Ангел Червенков отново бе по-активният на терена и категорично показа, че има намерение да затвърди доброто си представяне през есенния полусезон.

Така в 53-ата минута ловчанлии стигнаха до втори гол във вратата на Тодор Кючуков. Дока стреля от левия ъгъл на пеналта, Кючуков изби несигурно и влезлият като резерва Попов прониза вратата за 2:0. Две минути по-късно Том проби отдясно и центрира в наказателното поле, но там нямаше негов съотборник, който да играе с топката.

В 77-ата минута Попов отне хитро топката и стреля, но капитанът на „шоколадите” Младенов се намеси добре и изчисти.

До края на срещата играчите на Литекс създадоха още няколко безобидни атаки пред вратата на своя противник, но до нов гол не се стигна. Футболистите на Ангел Червенков записаха 11-а победа и ще зимуват на върха с аванс от 4 точки.

Любо Пенев: Не наказваме грешките на противника

Треньорът на Локо Пловдив очаквано не беше доволен от загубата с 0:2 от ЦСКА 1948

Валентин Илиев: Нямам право да кажа, че сме играли слабо