Тази вечер от 22:00 часа на стадион "Тодор Проески" в Скопие ще се изиграе първият двубой от 2-ия квалификационен кръг в Лигата на конференциите между Шкупи и Левски. Мачът е повод за много прокации от страна на македонските фенове и медии, като до момента се появиха слухове, че българските фенове щели да палят македонското знаме на трибуните и че са тръгнали с ножове за двубоя. Сега обаче чашата прелива с поредния коментар на журналиста Зоран Горшоски от sportsport.mk, цитиран от "Труд". Публикуваме го без корекции:
"След осем десетилетия гостите от София отново ще играят официален мач в Скопие, ако приемем за официално гостуването на Левски по време на окупацията на фашистка България през Втората световна война.
Разбира се, оттогава мина много време, години и десетилетия, но все пак за Скопие отборът от София е един от най-мразените, ако знаем добре какво се случи по време на окупацията. И ние добре знаем това. Разказвали са ни нашите баби и дядовци, които тогава са имали проблеми с окупаторите.
За това ни напомни фантастичният филм на Дарко Митревски - "Трето полувреме". Филм, който разказва за тогавашния клуб Македония, за клуба, който се е състезавал в тогавашната лига на България и за това какво е било през март 1942 г., когато Левски гостува в Скопие.
ФК Македония пред около 5000 зрители, в Скопие, повежда с 2:0. Момчетата на легендарния треньор Илеш Шпиц играха феноменално, за себе си, за душите си, за Македония. Българите видяха накъде води тази "история" и успяха да вкарат нередовен гол, признат от съдията. Разбира се, публиката в Скопие започна да се бунтува, имаше безредици и мачът беше прекратен, а след това бе отсъдена служебна победа за Левски.
Има свидетелства на преки участници в този мач. ФК Македония по това време беше символ на неподчинение на македонците, на всички скопци, които живееха в града.
Левски е в Скопие и довечера ще играе с Шкупи. Ясно е, че времената са различни. Левски дойде в суверенна и независима Македония, време е за футбол. Хубаво е обаче да си припомним какво се случи преди осем десетилетия, като се има предвид, че някои неща в източната ни съседка не се променят и сега. Ние много добре знаем кой отрича Македония, кой отрича македонците и кой не иска Македония да влезе в Европейския съюз".