3. Младежите на България удържаха 0:0 на Шотландия в Пейсли

Младежите на България удържаха 0:0 на Шотландия в Пейсли

Пламен Илиев с няколко страхотни спасявания за първа точка за "лъвовете" в квалификационна група 10

Младежкият ни национален отбор по футбол взе първа точка в квалификациите за европейското първенство за юноши в Израел догодина, след като тази вечер завърши наравно 0:0 с тима на Шотландия. Срещата се игра на стадион „Сейнт Мирън Парк” и бе от програмата на квалификационна група 10.

Двубоят бе сравнително интересен, като в него и двата тима имаха своите възможности за отбелязване на гол. За нашите с пропуски се отличиха Георги Миланов, Станислав Костов и Александър Тонев, а Пламен Илиев направи няколко страхотни спасявания, за да запази мрежата си „суха”.

Мачът започна с натиск на „гайдарите”, които можеха да излязат напред още в 3-та минута, когато Алан стреля от средна дистанция, но над вратата на Пламен Илиев. В 9-ата пък Сашо Тонев опита късмета си от фаул, но също не можа да намери рамката на противника.

След първите 15 минути „трикольорите” успяха да изнесат играта в центъра на терена и на свой ред да опитат да създадат няколко голови ситуации. В 30-ата минута Александър Тонев отново шутира от фаул, но този път стражът на домакините бе на място и спаси. 120 секунди по-късно пак Тонев обстрелва вратата на Шотландия, но този път в аут.

В последните 5 минути „гайдарите” пак натиснаха и в 40-ата Адама шутира опасно към нашата врата, ала Пламен Илиев се намеси авторитетно и спаси.

До края на полувремето зрителите не видяха попадения и така двата тима се оттеглиха на почивка при нулево равенство.

Втората част бе малко по-интересна от първата, въпреки че и в нея си личеше основно желанието на двата отбора да не допуснат гол. Футболистите на двамата селекционери бяха крайно концентрирани в отбрана, въпреки че полувремето започна с по-добра игра на българите.

Още след първия съдийски сигнал Сашо Тонев центрира опасно в пеналта, но Адам спаси, а в 49-ата минута удар с десния крак на Георги Миланов профуча покрай вратата на домакините. 120 секунди по-късно Станислав Костов стреля от границата на наказателното поле, но вратарят на шотландците бе на място и спаси.

С напредване на времето двамата треньори предприеха някои смени, а в 58-ата минута пак Георги Миланов опита да тормози Адам, но и този път шутът му излезе в аут. В 62-ата резервата Цветанов стреля опасно, ала вратарят на домакините улови.

В последните 25 минути Шотландия опита да натисне нашите, които обаче се бяха групирали добре в своята половина и не позволиха пред вратата им да бъдат създадени кой знае какви положения.

В 68-ата Ръсел стреля, но Илиев спаси, а впоследствие Грифитс и Пери опитаха късмета си от дистанция, но ударите им бяха много неточни. В даденото от рефера продължение резервата Паулет можеше да се превърне в герой за своите, ала изстрелът му бе спасен от Пламен Илиев. В ответната атака пък Илия Миланов засече с глава центриране от корнер на Цветанов, но топката прелетя над вратата на „гайдарите”.

До края на мача зрителите на „Сейнт Мирън Парк” не видяха попадения и така Шотландия и България завършиха наравно 0:0 мача си от квалификационна група 10 за европейското първенство за юноши, което ще се играе догодина в Израел.

След успеха „лъвовете” вече имат 1 точки в актива си, с колкото е и Шотландия, но „гайдарите” са с мач по-малко.