3. „Моряците” боядисаха титлата в синьо след 1:0 над ЦСКА в драма на „Тича”

„Моряците” боядисаха титлата в синьо след 1:0 над ЦСКА в драма на „Тича”

Черно море победи ЦСКА с минималното 1:0 в дерби срещата от 27-ия кръг на „А” група. Зрителите, които бяха препълнили до краен предел трибуните на стадион „Тича” във Варна, станаха свидетели на изключителна драма – положения, 2 изпуснати дузпи, остри сблъсъци и не на последно място качествен футбол. „Моряците” направиха още една важна крачка към заветното трето място, а ЦСКА стъпи на криво в борбата за титлата и ще отстъпи лидерската си позиция, ако Левски победи Спартак (Варна) или завърши наравно утре вечер на „Герена”.

Черно море победи ЦСКА с минималното 1:0 в дерби срещата от 27-ия кръг на „А” група. Зрителите, които бяха препълнили до краен предел трибуните на стадион „Тича” във Варна, станаха свидетели на изключителна драма – положения, 2 изпуснати дузпи, остри сблъсъци и не на последно място качествен футбол. „Моряците” направиха още една важна крачка към заветното трето място, а ЦСКА стъпи на криво в борбата за титлата и ще отстъпи лидерската си позиция, ако Левски победи Спартак (Варна) или завърши наравно утре вечер на „Герена”.

Срещата започна по-добре за домакините от Черно море, които успяха да поведат в резултата още в 7-ата минута. Юношата на ЦСКА Йордан Юруков центрира опасно в наказателното поле на „армейците”, Алекс се размина с топката и тя влетя директно в десния ъгъл на Иво Петров – 1:0. ЦСКА моментално тръгна да връща попадението и пред вратата на Илко Пиргов започна да ври и кипи. Първо силен удар на Маркиньос бе изчистен в корнер, а малко по-късно Саидходжа направи невероятен пропуск с глава от близко разстояние.

ЦСКА продължи да атакува и да създава напрежение пред вратата на Пиргов. Удари на Янчев и Минев не намериха целта, а в 41-ата минута Данчо Минев направи непростим пропуск, след като прати топката високо над вратата от непосредствена близост, като това бе и най-интересното положение до края на първото полувреме.

През втората част зрителите на стадион „Тича” станаха свидетели на истинска драма. След няколко постепенни атаки на ЦСКА, Черно море получи правото да изпълни дузпа. Данчо Тодоров фаулира Миро Манолов в наказателното поле и зад топката застана Александър Александров – Алекс. Капитанът на „моряците” обаче не успя да преодолее Иво Петров от бялата точка и стражът на ЦСКА изби в ъглов удар. Малко по-късно Юруков бе уцелен в главата с парче от седалка от „червените” фенове и това изнерви още повече събитията на терена.

След около 10-ина минути на равностоен футбол и греда на Руи Мигел с удар по диагонала, гостите от ЦСКА също получиха правото да изпълнят дузпа за нарушение на Дяков срещу Данчо Минев. Резервата Здравко Лазаров застана зад топката, но той се подхлъзна при изпълнението от бялата точка и прати топката високо над вратата на Пиргов за радост на обезумелите фенове на „Тича”. Малко по-късно ЦСКА можеше да допусне втори гол, но удар на Юруков бе спасен по блестящ начин от Ивайло Петров.

Отборът на Черно море се затвори в последните 15-ина минути и отстъпи изцяло инициативата на ЦСКА, но „армейците” така и не стигнаха до чисто голово положение. Възпитаниците на Любослав Пенев предимно изсипваха топката в наказателното поле на Черно море, но там вече го нямаше високият Саидходжа и отбраната на „моряците” се справяха без проблем с атаките на своя съперник.

Така с този успех отборът на Черно море вече е трети с актив от 53 точки, 1 пред Локо София и 2 пред Литекс. ЦСКА пък остава лидер с актив от 62 точки, 1 пред Левски, но и мач повече от „сините”.