1. Novsport
  2. БГ Футбол
  3. Обявиха как ще развиват детско-юношеските школи (видео)

Обявиха как ще развиват детско-юношеските школи (видео)

БФС събра всички директори на детско-юношески школи в България, за да ги запознае с проекта "Единна методика за обучение и развитие на младите таланти в българския футбол"

Обявиха как ще развиват детско-юношеските школи (видео)
Българският футболен съюз събра всички директори на детско-юношески школи в България на едно място, за да ги запознае с изработения проект "Единна методика за обучение и развитие на младите таланти в българския футбол". Проектът стъпва на базата на най-високите постижения в тази област в Холандия, Германия и Швейцария, като за прилагането му в България и адаптирането му към родните условия в последните 6 месеца се грижи екипът на заместник-директора на Треньорската школа Юри Николов и директора на Направление "Детско-юношески футбол" към БФС Пламен Михов.
 
По време на презентацията на проекта стана ясно, че от най-ранна възраст трябва да се започва с по-малки размери на терените, топките и формата на играта. И вече като се стигне до 14-15-годишна възраст, трябва да се пристъпва към същинския футбол.
 
 
Например големината на топките трябва да бъдe размер №3 в най-малките възрастови групи, a терените да бъдат с големина 20х12, а децата да тренират един на един, двама на двама или трима на трима. Същото се отнася и за физическите натоварвания. Преди пубертета не е хубаво да се тренира за сила, посочи Юри Николов, който води презентацията.
 
В школите на Аякс, Барселона и в Германия се прилагал именно този принцип. В Холандия играели от 11-12-годишна възраст на по-големи терени. По този въпрос директорите на родните школи ще изразят мнение в дискусията как да се приложи в България.
 
Предложено бе при различните възрастови групи да се заимстват схеми на игра каквито се налагат в академията на Барса, например 14-15-годишните да използват формация 4-3-3.
 
Иначе броят на тренировките постепенно трябва да се увеличава според възрастовите групи. Но да се набляга на играта с топка във всички, подчерта Николов.
 
Също така трябва да има сходни характеристики между тренировъчния процес и самите мачове, за да може по-лесно да се прилагат практиките.
 
От самото начало на презентацията се подчерта, че играчите трябва да бъдат оценявани по време на играта, на игровите упражнения, а не на тестовете. Трябва да се прилага комплексен метод, т.е. физическа, тактическа, техническа и психическа подготовки.
 
 
Не на последно място трябва да има уважение и респект между играчите. Треньорът също трябва да учи възпитаниците си на уважение, да бъде педагог, обявиха от Направление „Детско-юношески футбол” към БФС.
 
На децата трябва да се вдъхва увереност, лидерство, манталитет на победител и да се насърчават да изразяват индивидуалните си идеи за играта.
 

Гореизброените практики задължително ще се прилагат във всички национални гарнитури, докато за школите на клубните отбори са само препоръчителни и нямало да има контрол. 

Ахмед Ахмедов: Чувствам се добре в Спартак, но няма да говоря за бъдещето

„Изпитваме удоволствие, паснахме си много с момчетата“

Фаетон се завърна в строя на ЦСКА преди Лудогорец

Трима от "червените" почти сигурно пропускат дербито

Левски със специални екипи срещу Локомотив (София)

Вижте какво съобщиха „сините“

Бруно Акрапович: Направихме достатъчно грешки, за да си заслужим загубата

Наставникът на Хебър коментира загубата с 0:4 от Спартак във Варна

Николай Киров: Тепърва предстои развитието на Спартак

„Работихме изключително много в атака“

Комисията за ДЮШ към БФС проведе целодневна работна среща с клубовете

Възможно е създаване на елитна група до 18 години

Спартак (Варна) в топ 3 след 4:0 и хеттрик на Ахмедов (ВИДЕО)

Новаците разбиха опашкаря Хебър

Генчев: Титлата е много далеч, но Купата е голямата ни цел

Треньорът говори преди подновяването на шампионата

Петър Карачоров обяви отбора на България за контролите със Сърбия

Юношеският национален отбор на България по футбол до 16 години се събира на лагер в събота