Изискването на УЕФА от 2012 г. 80% от стадионите да бъдат покрити най-вероятно ще отпадне. Това каза за Novsport.com председателят на Лицензионната комисия към БФС Красин Кръстев. По този начин държавата може да си отдъхне, защото у нас няма стадион, който да изпълнява въпросното изискване. Дори и да се започне строеж на нов национален стадион, той едва ли ще бъде готов до 2012 г.
През декември министърът на физическото възпитание и спорта Свилен Нейков призна, че ще чакаме компромис от УЕФА, в противен случай националният отбор ще играе домакинските си мачове извън страната.
Кръстев обаче заяви: „Най-вероятно е да отпадне”.
„Изискването влиза от 2012 г., но в новата редакция от 2010 г. това нещо го няма. Отправил съм едно запитване към УЕФА, за съжаление до момента нямам някакъв отговор. И най-вероятно това ще отпадне.
„Не могат всички страни (53-те членки на УЕФА) да изпълнят изискването. Не е въпросът да прецакаме България, примерно, защото те нямат стадион. Въпросът е тук да се направи нещо. Това УЕФА много следи – когато правят такива резолюции, имат и това предвид – номерът е да е нещо работещо, което да върши работа, не просто да се сложи някакво изискване и никой да не го изпълни и да мислим после как да го заобикаляме и то на най-високо ниво.”
Кръстев е категоричен, че независимо от евентуалното отпадане на изискването, трябва да започнем да строим нов многофункционален национален стадион по съвременните изисквания още от сега. По думите му нашите съоръжения са морално остарели.
„Стадионите в България са морално остарели. Ако ние можем да говорим въобще за модерни стадиони, това означава да започнем да строим не от днес, а от вчера да сме започнали, защото нашите са морално остарели. Те в този си вид, в който те в момента стоят, те са нерентабилни, нито са възможни да се експлоатират като стадиони със съвременни изисквания, защото знаете там има и конструктивни проблеми на някои от стадионите, а и не са рентабилни, защото освен да се провеждат футболни срещи на тези стадиони, те за нищо не стават.”
„Трябва да се мисли за многофункционален стадион, това е съвременното. Така че задължително трябва да строим, и то трябва да сторим съвременни стадиони.”
По последни информации строителството на новия национален стадион ще започне най-рано през 2012 г., а не както премиерът Бойко Борисов обяви - през 2011 г. До подобно становище стигнаха специалисти от сектора, които са запознати с процедурните изисквания за мащабния проект.
От Министерството на физическото възпитание и спорта (МФВС) признаха, че документацията по въпроса е огромна и все още има доста неизвестни около началото на грандиозното съоръжение. Проучване на "168 часа" показа, че националният отбор на България и софийските клубове, които участват в европейските клубни турнири, могат да играят своите мачове на стадион "Васил Левски" и "Герена".
Към днешна дата не е ясно дори и къде ще бъде издигнато новото съоръжение.
"Непрекъснато се правят срещи с главния архитект на столицата Петър Диков за възможния терен, където да бъде построен стадионът - признаха от Министерството на спорта. - Почти сигурно е, че мястото ще бъде квартал "Враждебна"."
В процеса са впрегнати няколко институции - Министерството на спорта, Столична община, Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Министерството на финансите.