Управлението на футбола в България да се превърне в бизнес, защото в момента е хоби. Това е генералната идея, която стои зад създаването на т.нар. висша лига на мястото на „А” група и зад намеренията за рестарт на родния футбол.
Заместник-изпълнителният директор на БФС Павел Колев, който е един от главните инициатори, е уверен, че проектът ще се реализира, ако не сега, то в близките две години.
Заместник-изпълнителният директор на БФС Павел Колев, който е един от главните инициатори, е уверен, че проектът ще се реализира, ако не сега, то в близките две години.
На първо място, по думите на Колев, клубните собственици трябва да седнат и да се разберат, че го искат. Второ, БФС трябва да инициира взаимодействие между общините и клубовете.
Отбелязваме, че напоследък все по-усилено се говори от фактори в родния футбол, че местната власт трябва да спонсорира клубовете с по 2 милиона лева, които да бъдат вложени в стадионите и базите им.
Относно критериите, на които трябва да отговарят клубовете, Колев не отрече за такива като фенска маса, принос към футбола, брой национали. Но подчерта, че основният ще бъде спортно-технически, т.е. ако висшата лига тръгне от новия сезон, отборите, запазили мястото си в „А” група, ще придобият автоматично право на участие. Но лигата, която ще бъде увеличена (все още не е ясно с колко отбора - бел.авт.), ще бъде допълнена административно. Критериите трябва да бъдат ясни и публични, посочи бившият журналист.
Лицензирането със сигурност остава, а Съдийската комисия трябва да остане самостоятелна, подчерта още той.
Споделена е тази идея с УЕФА, с ФИФА не сме си говорили. С УЕФА разговорите са свързани с очевидното нарушаване на спортния критерий, по който някои клубове ще попаднат, разкри Колев. УЕФА обаче си запазва правото да изследва внимателно тези клубове. В момента ЦСКА има наказание, което ще се активира при получаване на професионален лиценз, а именно 2 години да не играе в евротурнирите.
Изпълнителният директор на ПФК ЦСКА Александър Тодоров имал опасения по този проект и двамата ще се срещнат в сряда.
При ЦСКА е по-особена ситуацията, защото са в процедура по несъстоятелност. Ако няма възможност да получат сега „уайлд кард”, то може да получат след 1-2 години, предположи Колев.
Но това е еднократен акт с "уайлд кард", посочи той. Т.е. УЕФА ще го позволи само веднъж.
До края на месец март ще има среща между президента на БФС Борислав Михайлов и министъра на спорта Красен Кралев, после ще бъдат поканени всички клубове за обсъждане, съобщи Колев.
От гостуването му в актуално студио „Дерби” стана ясно още, че има идея голяма компания да стане генерален спонсор по модела на „Гамбринус лига” в Чехия. „Тъй като българинът заложено е скептичен, първоначално може да има няколко малки спонсора, а впоследствие може да се реализира идеята с големия.”
„Това нещо (целия проект за рестарт на футбола ни) ще се случи! Дали тази година, дали по-догодина, дали след това, но то е неизбежно. Става дума за бизнес структура, по която клубовете да се финансират”, категоричен бе Павел Колев.