Новото първенство стартира в петък с два отбора, които използват абревиатурата ЦСКА.
Явно толкова сериозно е объркването, че дори БФС бе принуден да подменя лицензи в последния момент, след като първоначално даде такъв на Сдружение “Футболен клуб “Централен спортен клуб на армията 1948”, а вече го подмени с такова на футболен клуб със същото име.
Но през миналия сезон според решенията на същата лицензионна комисия във Втора лига е участвал футболен клуб “ФК ЦСКА 1948”, като и при втория опит имената не съвпадат.
Всъщност, за да бъде хаосът пълен, в момента има две акционерни дружества, които са само с различно управление.
Едното е ЕАД, а другото - АД. И двете са свързани точно с управлението на двата отбора, пише "24 часа".
АД-то всъщност се явява собственик на отбора, който играе на “Българска армия” и през фирмата “Ред Енимълс” спечели търга за имуществото на старото дружество, което още е в процедура на несъстоятелност. В него най-ценното бяха марката и емблемата на ЦСКА, заради които се разгоря и юридически спор в последните месеци. Това принуди изненадващо новака в елита да смени емблемата си и да спре да използва тази със звездата.
Точно в АД-то е разпределението на акциите между Гриша Ганчев, Юлиан Инджов и Христо Стоичков. То е всъщност преименуваното дружество на “Чавдар” (Етрополе), което на 19 май 2016 година става на ПФК ЦСКА-1948 АД. След това се купува лицензът на “Литекс” за участие в Първа лига и става собственик на капитала на ПФК “ЦСКА-София” ЕАД.
Много по-интересно е другото дружество със същото име, което се явява ЕАД. Неговото начало е на 1 юли 2015 година, като там едноличен собственик на капитала се явява “Нове холдинг” АД.
В съвета на директорите му влизат Васил Крумов Божков, синът му Антон Василев Божков, Димитър Денчев Ганев и Цветомир Стефанов Найденов. Името също е доста интригуващо, защото е ФК ЦСКА-София. ЕИК е 203605605.
По това време с феновете на ЦСКА се разиграва театър, че старото дружество, докарано до несъстоятелност от Александър Томов, може да бъде оздравено. Васил Божков и Цветомир Найденов са щастливи съдружници, а не кръвни врагове като в момента. Найденов дори внася в съда документите за оздравяването на старото дружество. След което се оказа, че те са изработени само проформа, колкото да се отбие номерът. И двата плана, на Божков и на Гриша Ганчев, са недопустими и стартира процедурата по несъстоятелност.
Всичко приключва на 29 юли 2016 година, в 14:48,57 часа, когато акциите са прехвърлени на Люсиен Александров Иванов. Името става “Футболен клуб “Централен спортен клуб на армията - 1948”.
И на 20 декември същата година акциите преминават в Сдружение “Футболен клуб “Централен спортен клуб на армията 1948”, което се появи в първоначалния лиценз, издаден от БФС. То пък е атакувано в прокуратурата за заличаване, защото няма предмет на дейност, която да развива футбол.
Според последните данни от Търговския регистър членове на сдружението са:
Тимът стартира от областната група в София. Първото място в южната подгрупа е спечелено безапелационно с 21 победи и 1 равен при голова разлика 105:7. Единственият хикс е срещу последния в класирането “Конелиано” (Герман). След това е спечелен 1/2-финалът срещу “БДЖ-Локомотив” с 4:1 и финалът с 4:3 над “Надежда” (Доброславци), за да се стигне до квалификациите за “В” група.
Там обаче се появява неочакван проблем. От “Брацигово” се усещат, че всъщност съперникът им не е член на БФС и според всички документи би трябвало да бъде изваден от турнира. Централата обаче покрива жалбата, като се оправдава, че всъщност документите били подадени навреме, но изпълкомът не се е събирал. “Брацигово” обаче намира доказателства, че всъщност става въпрос за няколко дни, след като вече е теглен жребият за квалификациите. Никой не обръща внимание и “Брацигово” пада в баража на 7 юни 2017 година в Самоков с 6:7 след изпълнение на дузпи при 0:0 в редовното време и продълженията.
В знак на протест от “Брацигово” бойкотират допълнителния мач за още едно място в трета дивизия и губи служебно от ОФК “Елин Пелин”.
Първото място в Югозападната “В” група е спечелено след 29 победи, 5 равенства и нито една загуба с голова разлика от 95:16. “Хебър” (Пазарджик) е цели 8 точки разлика. Равенствата са с “Вихрен” (Сандански) и “Белица” (Петрич) при домакинства, и със “Септември” (Симитли), “Беласица” и “Марек” (Дупница) при гостуванията.
През сезон 2018/2019 година тимът вече е във Втора лига. И малко преди края на първенството изпълкомът на БФС взема решение за него да не важи ограничението за нови клубове, ако влезе в елита, което е 5 години. То бе оповестено лично от Борислав Михайлов. Тимът обаче завършва на четвърто място в крайното класиране на три точки от третото място, което дава право на плейоф. То е заето от “Арда” (Кърджали). Първи с невероятните 76 точки е “Царско село”, а втори с 63 е “Монтана”. “Арда” е с 62.
Така се стига до миналия сезон. Първенството на Втора лига бе спряно от БФС на 15 май заради пандемията от коронавирус и класирането бе обявено за крайно. Директната промоция отиде при “Футболен клуб “Централен спортен клуб на армията 1948” с 55 точки след 21 изиграни мача. “Септември” (София) остана втори с 52, но само с 20 двубоя. Разликата се получи от това, че първо групата остана със 17 отбора след изваждането на “Верея” (Стара Загора) още преди началото на шампионата, а след това и “Поморие” се отказа по време на паузата. “Септември” се опита да се доиграе първенството, но получи само подкрепата на “Локо” (Сф), “Литекс” и “Кариана” (Ерден). Всички останали, включително и вече отказалите се от първенството “Черноморец” (Балчик) и “Ботев” (Гълъбово), гласуваха да се спре.
Така се стигна до 7 август 2020 година, 20:00 часа, Национален стадион “Васил Левски”.
“Футболен клуб “Централен спортен клуб на армията 1948” срещу ПФК ЦСКА - София ЕАД.