3. Разказвачът пак започна „Приказката за Левски” (видео)

Разказвачът пак започна „Приказката за Левски” (видео)

Грийн носи първата победа на "сините" над белгийски съперник

Левски записа първа победа над белгийски тим в своята история. „Сините” победиха заслужено Гент с 3:2 в първия си мач от груповата фаза на Лига Европа. Тимът на Ясен Петров демонстрира характер и мъжество, надигайки се на два пъти от изоставане в резултата и печелейки в края на двубоя пред 25 000 зрители на „Герена”. Победният гол в 84-ата минута реализира Сержиньо Грийн.

Левскарите изковаха победата си подобно на тази срещу Динамо Букурещ през 2005 г., когато „сините” започваха похода си към четвъртфинала за Купата на УЕФА. Единствената разлика е в резултата. Иначе тимът от „Георги Аспарухов” отново се съвземаше след тежък сезон. Така и днес Левски показа, че е най-силен, когато е единен. Пловдивското дуо Ясен Петров и Георги Иванов, подобно на Станимир Стоилов и Наско Сираков успяха да изградят отборен дух, който неимоверно носи успехи, дори срещу корави съперници.

25 000 се стекоха на „Герена” в днешната вечер, за да разберат най-напред, че Сашо Александров – Кривия ще замести контузения от вчера Влади Гаджев. Ветеранът веднага влезе в ролята си на организатор.

В началните минути гостите сякаш по-добре се ориентираха в горещата атмосфера и се настаниха трайно в полето на българския състав, който пък от своя страна действаше на контраатака. Асофейфа тормозеше „сините” бранители. Още във 2-ата минута той шутира от свободен удар пред наказателното поле, но право в ръцете на Петков.

Действията на „сините” бяха съсредоточени по десния фланг, където оперираше Даниел Младенов. На няколко пъти той се опита да притесни белгийската отбрана, но безуспешно. Основната заплаха за Гент Гарра Дембеле пък беше разсеян в първите епизоди от двубоя. Французинът на няколко пъти не успя да укроти извеждащи подавания и да застраши Йоргачевич.

В 22-ата минута Левски създаде първата си по-сериозна възможност за откриване на резултата. Жоазиньо, който бе сменил мястото си с Дани Младенов вдясно по нападението, финтира съперник пред пеналтерията и отправи диагонален удар по земя, преминал съвсем близо до дясната греда.

Само минута по-късно Гент поведе в головото съотношение. Далечен удар на Рандолф Асофейфа изненада Георги Петков и с помощта на дясната греда влезе в мрежата. Основна вина за гола на гостите носеше полузащитникът Сержиньо Грийн, който дори не опита да противодейства на костариканеца, въпреки открилото се празно пространство.

Левски веднага тръгна да връща гола, ала не успяваше да създаде ситуации, за да го направи. В 33-ата минута отново Асофейфа бе пропуснат от Грийн и шутира по идентичен начин, но за радост на Георги Петков този път в аут.

Задължително трябва да се отбележи играта на Гарра Дембеле до този момент. Играта на тарана определено не спореше. Дошлият от Локо Пд през лятото нападател типично стреляше високо над вратата. Все пак в 41-ата минута той успя да отправи опасен удар с глава точно над напречната греда, след центриране отдясно на Младенов.

Само минута по-късно Жоазиньо вдигна 25 000 привърженици на „сините” на крака. С перфектен параболичен удар извън наказателното поле Жо обра паяците в горния ляв ъгъл на вратата на Гент – никакъв шанс за вратаря Йоргачевич, истинска кандилка!

Точно преди почивката съперникът обаче успя да създаде нова опасност пред българската врата, след като центриране на Асофейфа от фаул бе засечено с глава от Любянкич, но над напречната греда.

С началото на второто полувреме устремът на левскарите секна. Те бяха попарени от втори гол на Гент. Три минути след подновяването на играта Маркус Шулер бе най-съобразителен при разбъркване в наказателното поле след ъглов удар и прокара топката в мрежата на Петков. В купа от играчи Дембеле дори игра с ръка, но съдията пусна авантаж, който беше абсолютно правилен в случая.

В 55-ата минута Жоазиньо пусна прострелно ниско центриране в наказателното поле, което обаче дойде дълго за включилия се от задна позиция Младенов и крилото стреля много неточно в аут.

Около 21:15 ч, час след началото на мача, настъпи моментът на Гарра Дембеле. Френският голаджия бе изведен от намиращия се в слаба форма Дарко Тасевски, надделя с физика над бранител и с техничен удар покрай вратаря изравни резултата – 2:2.

В 70-ата минута съсредоточеният Петков отрази трети опасен шут от дистанция на Асофейфа. Три минути след това Гарра Дембеле бе избутан в наказателното поле при центриране на Жоазиньо, но унгарският рефер Сабо не посочи бялата точка, каквито бяха претенциите от скамейката на „сините”.

С изтичането на 80-ата минута грешка в защитата на гостите позволи на Дембеле да излезе очи в очи с вратаря Йоргачевич, но чернокожият футболист продължи прекалено дълго да води топката и стражът отби. В ответната атака мощен шут от разстояние на Смолдерс прехвърча в близост до „синята” врата.

Развръзката настъпи в 84-ата минута, когато Левски стигна до пълен обрат и за първи път поведе в резултата. Халфът Сержиньо Грийн изкупи вината си за първия гол на Гент, носейки победата за „сините”. Холандецът отбеляза дебютното си попадение за новия си отбор, след като засече в мрежата на гостите центриране на Жоазиньо от свободен удар.

Така Левски подсказва, че започва нов поход в евротурнирите. На 30 септември "сините" гостуват на Спортинг.

Фотогалерия от мача Левски - Гент вижте ТУК!

ЛЕВСКИ – ГЕНТ 3:2
0:1 Асофейфа (23’)
1:1 Жоазиньо (42’)
1:2 Шулер (48’)
2:2 Дембеле (60’)
3:2 Грийн (84’)

Левски: Петков (к), Мулдер, Грийн, Иванов, Александров (77- Огнянов), Минев, Бензукан, Младенов (90- Киров), Жоазиньо, Тасевски (69- Иса), Дембеле.
Резерви: Митрев, Станчев, Балтанов, Георгиев.
Треньор: Ясен Петров

Гент: Йоргачевич, Шулер, Вилс, Тайс (к), Асофейфа, Барич, Де Смет (68- Арбайтман), Сумахоро (67- Ел Ханаси), Уолъс, Любянкич, Гронден (78- Смолдерс).
Резерви: Бруцезе, Ханствейт, Кулибали, Ибрахима.