3. Съдбата се реваншира на Лудогорец! Българският шампион превзе и Белград, гарантирайки си евроучастие до декември!

След 5 години прекъсване наш представител отново е на прага на Шампионската лига.

След 5 години прекъсване българският шампион отново е на прага на групите на Шампионската лига. Лудогорец победи сръбския първенец Партизан с 1:0 в срещата-реванш от третия квалификационен кръг на най-престижния европейски клубен турнир насред горещия Белград и се класира за плейофите на надпреварата с общ резултат 3:1 (2:1 в първия мач преди седмица в Разград). В същото време тимът, воден от Стойчо Стоев, си гарантира участие в групите на Лига Европа и ще го гледаме на европейска сцена минимум до 12 декември. Единственият гол на стадион "Партизан" реализира Христо Златински от дузпа в 88-ата минута, след като разградчани оцеляха дотогава.

Лудогорец геройски устиска натиска на Партизан през второто полувреме. Късметът също се усмихна на „орлите”, тъй като Барт и Мантула с риск да си отбележат автогол отклоняваха опасни центрирания във вратарското поле на милиметри от рамката. Веднъж и Владо Стоянов увисна, но отново съдбата беше на страната на Лудогорец. Четири минути преди края на редовното време българският отбор осъществи добра атака отляво, като Витиня пусна ниска топка за Безяк. Последният беше избутан от защитника Гулан. Главният рефер Алън Кели от Ирландия не се поколеба да посочи бялата точка и да изгони провинилия се футболист на сърбите. Христо Златински не трепна, за да прати Лудогорец в рая с точен удар в долния десен ъгъл.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ТУК!

За последно Левски стигна до финалното стъпало преди групите на ШЛ, но отпадна от Дебрецен през 2009-а.

През първото полувреме, когато температурата беше 34 градуса, Партизан опита да наложи надмощие. Лудогорец обаче не стоеше прибран и от самото начало демонстрира, че ще търси гол на чужд терен, какъвто сърбите отбелязаха преди седмица. Първенците на западната ни съседка играеха на ръба на засадата, като на няколко пъти сякаш бяха ощетявани от ирландските арбитри.

Българският национал Иван Иванов, който може би играеше последния си мач за Партизан, можеше да открие резултата в 6-ата минута. Негов удар със задна ножица при разбъркване мина встрани от вратата.

Лудогорец отговори в 11-ата минута, когато Иван Стоянов беше изведен сам срещу вратаря, но под ъгъл. Нападателят опита да се освободи от преследващия го бранител, но не успя, като физиката му не издържа под напора на последния в защитата Обрадович, а и изпусна момента да шутира навреме с левия крак и го стори слабо. В крайна сметка си спечели корнер, от който не произлезе нищо.

Четири минути по-късно Марселиньо финтира противник в наказателното поле на Партизан, но последвалият му удар беше блокиран.

Домакините натиснаха. В 32-ата минута Митрович тресна напречната греда, но преди това беше вдигнат флага за негова засада.

Минута по-късно отново той беше на върха на атаката на Партизан и стигна до вратарското поле, където Владо Стоянов изби топката от краката му. При добавката Маркович шутира технично към опразнения ъгъл, но неточно.

Разградчани можеха да нанесат своя удар в 42-ата минута, когато подаване от дълбочина към Безяк беше избито с глава от вратаря Лукач. Топката стигна до Златински, който опита с прехвърлящ удар да вкара ценния гол, но около половин метър го разделиха от радост в Белград.

При първата ситуация стражът на Партизан се сблъска със свой съотборник и поиска смяна. На негово място под рамката застана резервата Живко Живкович.

Така, при нулево равенство, дойде почивката.

Веднага след подновяването на играта Партизан налази Лудогорец. В 47-ата минута Владо Стоянов с феноменална намеса изби с една ръка шут на Нинкович под гредата от границата на пеналта. Две минути по-късно настъпи невъобразим хаос във вратарското поле на българския отбор. В крайна сметка топката бе избита с голям зор.

Лудогорец не можеше да стигне дори до удар. Единствено Дяков опита шут от дистанция, който рикошира и резервата Живкович улови.

Между 73-ата и 76-ата минута вратата на българите едва оцеля. Тя се превърна в своеобразна непревземаема крепост.

Първо Барт отклони с глава центриране и милиметри го разделиха от автогол. При последвалия корнер Митрович беше оставен непокрит и стреля много опасно с глава, но отново сантиметри лишиха домакините от гол.

В 75-ата минута Мантула пресече успореден на голлинията пас и отново топката се претърколи покрай страничната греда в ъглов удар. След центрирането Владо Стоянов увисна, Митрович стреля с глава, но Минев изби от голлинията.

Треньорът на домакините използва и последния си коз, като пусна Лука в 81-ата минута. Но Стойчо Стоев веднага реагира и вкара Витиня.

Именно последният центрира отляво за головата ситуация за Лудогорец. Пасът му беше предназначен за Безяк, който бе избутан от Гулан. Реферът първоначално подсказа с тяло, че ще дава картон за симулация, но всъщност показа бялата точка и изгони бранителя на Партизан. Златински шутира в обратния на Живкович ъгъл и хвърли в екстаз цяла България!

В добавеното 4-минутно продължение Владо Стоянов спаси удар на изведения сам срещу него Сцепович.

Така Лудогорец се легитимира в Европа и чака жребия за плейофите на Шампионската лига в петък от 12:45 ч в Нион.