Сензациите в пресата днес, четвъртък, 05.12.2013 година:
„Тема спорт”: Излязоха имената на акционерите в ЦСКА
Тайният списък на акционерите в ЦСКА попадна във "Всеки ден". Имената, които дълго бреме се криеха от ръководството на клуба, вече са на бял свят. 28 юридически и физически лица притежават общо 6.5 милиона акции, всяка с номинал по левче. Очакваният наплив от бивши звезди, мераклии за дялове в ЦСКА, се оказа въздух под налягане. Само Димитър Якимов и Недялко Младенов са в списъка с акционерите. От сегашните играчи пък единствено халфът Николай Дюлгеров и капитанът Валентин Илиев притежават акции. Главен акционер в ЦСКА остава люксембургската офшорка "Лира Инвестмънт" с дял от 5 902 276. Това означава, че босът в сянка Сашо Томов-Лупи и занапред ще коли и беси. Останалите 597 724 акции са били разпродадени на дребни акционери от "Лира Инвестмънт". В списъка с акциите пръв е Лупи с 391 166 бройки. Най-вероятно обаче бившият вицепремиер е прехвърлил част от дела си на Митата Якимов, който на последното акционерно събрание се е явил като горд приносител на над 126 000 акции. Иначе по документи на Якимов са били джиросани само 500 бройки. 65 000 акции си е купил Емил Данчев, мениджър на Димитър Бербатов. Импресариото държи втория дял сред дребните акционери, веднага след Лупи. Трети в списъка с 50 000 бройки е изпълнителният директор на ЦСКА Александър Тодоров. Първият бивш футболист, който е дал пари, за да стане собственик на акции, е Недялко Младенов - Дечо. Левият бек на армейците от 80-те години притежава дял от 7500. Още толкова Дечо е купил и на сина си Григор. Така фамилният дял е от общо 15 000. С 10 000 акции е Иво Котев от клубната управа. След Котев от сегашните хора на работа в ЦСКА е пресаташето Иван Ченчев. Той има 3000 акции, които най-вероятно е взел срещу неполучени заплати. Ченчев, както и останалите служители на "Армията", караха дълго време на пост и молитва. Сега обаче говорителят на клуба притежава част от ЦСКА, макар и незначителна. От футболния отбор най-едър акционер се явява Николай Дюлгеров. Халфът си е купил дял от 2500 бройки. С 1683 е капитанът на ЦСКА Валентин Илиев. В списъка няма нито един друг футболист от първия отбор. Липсва и старши треньорът Стойчо Младенов, за когото се говореше, че уж щял да си купи акции. Оказва се обаче, че Стойчо си е насочил парите към други видове инвестиции. Кумът на Стилян Петров също е акционер, но е минал съвсем тънко. Юлиян Димитров, който е и собственик на пицариите "Уго", си е взел 1000 акции. Най-малък дял от 10 акции има привърженикът на ЦСКА Ивайло Енев. Акциите няма да донесат печалба на притежателите си, тъй като ЦСКА има потресаващи дългове и огромни загуби. Ценните книжа обаче стават за окачане в рамка на стената, казаха от финансовия сектор. Общо 27 физически и юридически лица държат малките дялове от акции в ЦСКА, сочи книгата на акционерите във футболния клуб. "Всеки ден" публикува пълния списък на хората, които притежават ценни книжа в клуба освен "Лира Инвестмънт".
Ето го и пълния списък:
1. Александър Томов - 391 166 - шеф на ЦСКА в сянка, бивш вицепремиер
2. Емил Данчев - 65 000 - мениджър на Димитър Бербатов, агенция "АС 23"
3. Александър Тодоров - 50 000 - изпълнителен директор на ЦСКА, бизнесмен
4. ММТТ "Петков Инженеринг" -15 000 - шефът на дружеството Костадин Петков е в управата на сдружението “Червени сърца".
5. Тодор и Манол Михайлови -15 000 - баща и син, притежатели на най-скъпите ВИП карти за "Армията". Държат по 7500 акции всеки.
6. Недялко и Григор Младенови -10 000 - първият е бивш футболист на ЦСКА, играл дължи години като ляв защитник. Заедно със сина си притежават дялове от по 5000 акции всеки.
7. "Концепта БГ - 10 000 - участието в ЦСКА е по линия на собственика Владимир Миков
8. Ивайло Котев - 10 000 - член на на УС на ЦСКА, приближен на Стойчо Младенов
9. Румен Спространов - 6250 - съдружник в "Оптимус Р и Р"
10. Николай Мишев - 5000 - бизнесмен от управата на "Интеркозме-тикс Трейд" и още няколко дружества
11. Иван Ченчев - 3000 - пресаташе на футболния клуб ЦСКА
12. Николай Дюлгеров - 2500 -футболист на ЦСКА, вътрешен халф
13. Светослав Чакъров - 2500 -бизнесмен от Хасково, известен още като Джазо
14. Николай Николов - 2500 - едър бизнесмен, управител на "Бомар транс", "Планет експрес" и още няколко дружества.
15. Спас Спасов - 2000 - строителен бизнесмен, компания "Спасови" и още няколко дружества в сектора
16. Валентин Илиев - 1683 - капитан на футболния отбор на ЦСКА
17. Андрей Цеков - 1500 - бизнесмен от дружествата "Поларис" и "Златни пясъци дивелъпмънт*
18. "Фен портал системс" - 1000 -дружеството поддържа официалния сайт на футболния клуб ЦСКА
19. Юлиян Димитров - 1000 - кум на бившия национал Стилян Петров, собственик на пицарии "Уго"
20. Вехби Малкоч - 625 - функционер от евролявата партия на Александър Томов
21. Пламен Делев - 500 - член на "ЦСКА Завинаги", собственик на ЕООД
22. Димитър Якимов - 500 - бивш футболист на ЦСКА, сега член на ръководството на клуба
23. "Звено Алфа С0Д" - 500 - фирма със сигнално-охранителна дейност
24. Антон Домозетски - 490 - изпълнителен директор на “Капман", представител на "фючърсна борса София"
25. Ивайло Енев -10 - присъства в ръководствата на дружествата "Патрон България" и "Наутика"
Общо: 597 724 акции без тези на "Лира Инвестмънт"
„Тема спорт”: Стойчо Младенов мисли за Янко Ангелов от Любимец
Стойчо Младенов обмисля възможността да привлече в ЦСКА младежкия национал Янко Ангелов. 20-годишният халф разтрогна своя договор с Любимец във вторник и В най-скоро време се очаква да започне проби с червените. Той има принципно-то одобрение от страна на Младенов. Били са обсъждани и евентуални условия по договора. На Ангелов е предложена заплата в малко по-голям размер от тази на юношите, която е 980 лв. Халфът обаче не желае да парафира при подобни параметри и към момента договорка няма. Халфът редовно получаваше повиквателни за младежкия национален отбор, но оставаше на пейката и рядко влизаше в игра. Ангелов е юноша на Левски. Той изигра 7 мача за Любимец през този сезон. Миналата година бе част от отбора в Б група, като записа 13 участия.
„Стандарт”: Двама футболисти са сред акционерите в ЦСКА
ЦСКА ще се опита да привлече 3 млн. лв. капитал от излизането на борсата. Това става ясно от решения, взети на общо събрание на акционерите. То се е провело на 2 ноември, но информацията за него липсваше до момента, в който клубът не подаде документи в Търговския регистър, информира "Капитал". Акционерите първо са свалили капитала от 6.5 млн. до нивото на реално внесения от 5 млн. лв. След това са гласували да го увеличат до 8 млн. Разликата трябва да бъде набрана от борсата, когато клубът получи разрешение от БФБ за първично публично предлагане. Събранието е взело решение посредник по листването да бъде "Авал Ин", както преди време беше обявил Александър Томов. Стана ясно още, че между 21 август и 26 октомври в ЦСКА са влезли 27 нови акционери, които са получили акции на обща стойност 402141 лв. Ако всеки от тях е платил, то клубът е получил свежи пари на същата стойност. Най-големият е самият Томов, на когото по документи са джиросани 391 хиляди акции (всяка от тях по един лев), но при последвалото общо събрание той се е регистрирал със 195 хиляди. Следва мениджърът на Димитър Бербатов - Емил Данчев, който първо е купил 50 хиляди, а след това още 15 000. От настоящия отбор на "червените" само двама футболисти са сред притежателите на акции. Капитанът Валентин Илиев се е сдобил с 1683, а халфът Николай Дюлгеров е взел 2500.
„24 часа”: Георги Павлов – връзката на скандален адвокат
Приближеният до „Титан“ Георги Павлов бил в основата на скандалните договори с Тенгариня, Нилсон Антонио и Гуйдо ди Вани, които в момента съдят ЦСКА, съобщи източник от Борисовата градина. Той водил преговорите с мениджъра Пако Молина и адвоката Дуарте Ко-ща, който в момента е зад всички искове срещу „червените“. Първоначално Молина се появил на „Българска армия“ в компанията на Стойчо Младенов, но след това бил изместен от Павлов. Той имал и отдавнашна връзка с Дуарте Коща.
В момента Тенгариня, Антонио и мениджърът им се пробват да вземат 796 094 евро през ФИФА. Ди Вани пък иска 450 000 евро плюс годишна лихва от 22 500 евро за това, че имал предварителен договор с „червените“, който ставал действащ след медицински прегледи. Той ги изчакал четири дни в хотела, след което администраторът на тима му казал, че вече е нежелан. В момента Ди Вани играе в парагвайското първенство. Меракът да бъде прецакан ЦСКА бил огромен, твърди специалистът по спортно право Георги Градев. Той публикува фалшиви факсове, които ужким били от ФИФА към БФС, в които световната централа иска незабавно изпълнение на плащанията, които били присъдени. За това тимът от Борисовата градина бил информиран и в момента се водело разследване.
„Сигурно съм ги източил и със заплатата си, която твърдят, че са ми платили, но сега съм ги съдел. И с това, че платих от джоба си лагер в Сливен, хотел не знам къде. След като има да плащат, да плащат!“, категоричен бе вчера Георги Павлов. Над 50 са и делата, които са заведени в български съдилища за неизплатени суми. Там има също доста интересни, като някои не са обжалвани по необясними причини. Така Стойко Сакалиев си спечели компенсация от 150 000 евро въпреки минималните шансове за успех. Все още не е готов и внесен проспектът за евентуалното излизане на ЦСКА на борсата. Това означава, че няма да се случи в близките 3 месеца.