3. Юношеският национален отбор на България победи Русия, остава в битката за Евро 2012

Националният отбор на България до 19 години постигна много важна победа над Русия с 1:0 в европейска квалификация, която се игра на стадион „Локомотив” в Пловдив.

Младите национали тотално надиграха своя съперник, като това 1:0 беше минималното, с което руснаците се отърваха.

„Лъвчетата” изглеждаха тотално преобразени от първата среща, в която паднаха с 1:4 от Ирландия. Победата в двубоя с Русия беше от огромно значение за отбора, по пътя му към класиране на европейското.

Още в началните минути на мача си пролича, че българите са по-класния състав. Живко Петков имаше три възможности да открие резултата, излизайки сам срещу вратаря, но и при трите в решителния момент биеше неточно. Най-фрапиращ беше неговия пропуск в 23 минута, когато от два метра вместо да вкара, стреля над вратата.

Това явно дойде в повече на старши треньора Атанас Атанасов, който го замени с Мартин Кожухаров. Именно това се оказа и разковничето в сблъсъка.

Кожухаров се включи отлично в мача и само осем минути след като се появи в игра имаше шанс за попадение, но ударът му мина над напречната греда.

Първото полувреме завърши при нулево равенство, но с видим превес на българския тим. Картината на терена през втората част не беше различна. Ботев и Кожухаров имаха шансове за гол, а Русия отправи първият си по-опасен шут към вратата на Евтимов едва в 50 минута.

Логичното се случи в 60 минута, когато Мартин Кожухаров откри резултата. Той се възползва от центриране на Руменов, стреля с глава и отбеляза единственото попадение в мача.

До края на квалификацията Кожухаров имаше още шансове за гол, но за щастие на руснаците изстрелите му бяха неточни.

Мачът имаше и особен характер, заради размириците в Катуница. Благородна инициатива бе подета от фенклубовете на пловдивските Локомотив и Ботев, софийските Левски и ЦСКА, както и Берое, подкрепена от БФС. Събраните пари от билетите от двубоя, които бяха с цена от 2 лева, ще бъдат дарени на родителите на загиналите Ангел и Павел. Общата събрана сума е 3526 лева.

Така България постигна много важна победа в квалификационна група 2 и се изравни с втория отбор в класирането- Ирландия. Двата състава имат актив от 3 точки, първи са Босна и Херцеговина с 6, а последното място се заема от Русия с 0.

За последния кръг от квалификации, преди първенството в Естония догодина, се класират първите два състава във всяка от 12-те групи, както и четирите най-добри трети отбори.
На момчетата на Атанас Атанасов им предстои решителен двубой срещу Босна и Херцеговина на 11 октомври oт 16 часа. Тази среща ще даде отговор на въпроса дали младите „лъвчета” ще успеят да отсрамят батковците си и дали ще продължат към последното препятствие преди финалите в Естония.

Край на мача! България печели изключително важна победа!

93 минута: Жълт картон за Кожухаров и червен картон за Генералов за фаул без топка. Вратар става Манюков.

Четири минути добавено време на срещата!

88 минута: Смяна в състава на България. Симеон Ненчев излиза, а на негово място се появява Васев.

Събрани са 3526 лева от билети, като тези пари ще бъдат дарени на родителите на загиналите деца в Катуница.

82 минута: Центриране отдясно на Неделев, под топката остана Мартин Кожухаров. Феновете протестират, че той е бил бутнат и искат дузпа, но такава не беше отсъдена.

В последните минути липсват опасните положения пред двете врати. Не се вижда как отборът на гостите ще успее да изравни резултата.

72 минута: Румен Руменов получава жълт картон за грубо нарушение.

67 минута: Смяна в състава на България. Попадин напусна, в игра влиза Рафид Мурадов.

66: Жълт картон за Денис Кутин за грубо нарушение.

65 минута: Дълъг пас на Недялков, Кожухаров остана сам срещу вратаря. Шутира, но Генералов изби топката, след което и защитниците изчистиха.

Вече 2300 са феновете на стадион "Локомотив" в парк Лаута!

62 минута: Възможност за 2:0! Центриране на Неделев, Кожухаров се размина с топката на 2 метра от вратата!

61 минута: Смяна в състава на Русия. Джукаев излиза, Горелишвили влиза.

60 минута: ГОООЛЛЛ 1:0 за България! Центриране на Руменов отдясно, топката попадна на главата на Кожухаров, който я прати в долния десен ъгъл на вратата на Русия за 1:0!

59 минута: Най-опасното положение за Русия! Джукаев излезе сам срещу вратаря, но шпагат на Бисеров предотврати сугурен гол.

56 минута: Пореден пропуск за България! Шут на Николай Ботев от 20 метра мина над вратата.

53 минута: Удар на Кожухаров от 15 метра, топката преминава над напречната греда.

51 минута: Жълт картон за Тодор Гочев за фаул.

50 минута: Козлов отправи удар от 7 метра с левия крак, но топката мина встрани от вратата.

48 минута: Удар на Чочев от границата на наказателното поле, който мина над напречната греда .

Феновете опънаха нов плакат: "Бог да пази България! Държава на колене, пред един неграмотен циганин"!

Начало на второто полувреме

Край на първото полувреме!

44 минута: Центриране от корнер на Неделев, Бисеров се извиси над отбраната, но ударът му мина над вратата.

43 минута: Смяна в щаба на Русия. Джаилов излиза, Калински влиза.

42 минута: Извеждащ пас към Румен Руменов, който влезе в наказаталеното поле, шутира и топката рикошира в ръката на Попадин. Съдията обаче не отсъди дузпа. Руменов стреля отново, но в аут.

40 минута: Извеждащ пас на Неделев към Кожухаров, който с левия крак стреля, но над напречната греда.

38 минута: Тодор Неделев се опита да намери Румен Руменов, но Манюков изби в предни позиции.

32 минута: Живко Петков излиза, Кожухаров влиза.

32 минута: Жълт картон за Владимир Смирнов за груб фаул.

30 минута: Живко Петков получи извеждащ пас, опита се да прехвърли вратаря от границата на големия пеналт с десния крак, но ударът му беше много неточен и топката излезе над напречната греда.

25 минута: Джукаев от състава на гостите пропусна да открие резултата.

23 минута: Нов уникален пропуск за България! След центриране на Тодор Неделев отдясно, Живко Петков отигра от малкия пеналт, но на два метра пред вратата би над напречната греда.

22 минута: Смяна в Русия. Александър Луин излиза, Дмитри Отставнов влиза.

21 минута: Жълт картон за Борис Бисеров за груб фаул.

16 минута: Най-опасното положение дотук в мача. След извеждащ пас към Живко Петков, той остана сам срещу вратаря на руснаците, шутира, но Исупов изби в корнер с крак.

6 минута: Живко Петков излезе зад гърба на руската защита, опита се да шутира, но бе изпреварен от бранител на гостите.

Публиката опъна плакати: "Ангел и Павел ще останат винаги в сърцата ни", "Катуница благодари на цяла България за подкрепата. Поклон!", "Няма да забравим, няма да простим", свързани със събитията в Катуница.

4 минута: Прострелно центриране на Ивайло Чочев и защитник на Русия изчисти топката в предни позиции.

Начало на мача

Около 1000 човека са дошли да наблюдават квалификацията.

Срещата започна с минута мълчание в памент на загиналите в Катуница Ангел и Павел.

Станаха ясни стартовите състави:

Русия: 1. Вячеслав Исупов, 2. Александър Манюков, 3. Денис Кутин, 4. Иван Комука, 6. Равил Нетфулин, 7. Александър Козлов (капитан), 8. Александър Луин, 10. Алишър Джаилов, 13. Максим Жестоков, 14. Владимир Смирнов, 16. Алим Джукаев

Резерви: 12. Игор Генералов, 5. Дмитри Отставнов, 9. Михаил Горелишвили, 15. Сергей Жуков, 17. Николай Калински

България: 1: Димитър Евтимов, 2. Христо Попадин, 4. Тодор Гочев, 5. Антон Недялков, 6. Симоен Ненчев (капитан), 7. Румен Руменов, 8. Ивайло Чочев, 9. Живко Петков, 10. Тодор Неделев, 13. Борислав Бисеров, 14. Николай Ботев

Резерви: 12. Диян Вълков, 3. Асен Георгиев, 11. Ангел Здравчев, 15. Божидар Васев, 16. Раиф Мурадов, 17. Милен Гамаков, 18. Мартин Кожухаров