3. Загубихме незаслужено контролата със Сърбия с 0:1 (видео)

Загубихме незаслужено контролата със Сърбия с 0:1 (видео)

Жигич вкара единственото попадение, гонят го в края

Националният ни отбор по футбол загуби с минималното 0:1 приятелския мач със Сърбия, който се игра на стадион „Васил Левски”. Единственото попадение бе дело на резервата Жигич в 80-ата минута, но „лъвовете” определено могат да съжаляват за поражението, тъй като имаха повече изгодни възможности за гол и като цяло бяха по-активният отбор на терена. „Плавите” пък завършиха последните минути с 10 души, след като в 93-ата голмайсторът Жигич си изкара втори жълт картон.

Това пък бе първа загуба за селекционера Лотар Матеус начело на „трикольорите” след победата с 1:0 над Уелс в квалификационна среща за Евро 2012 и успеха с 2:0 над Саудитска Арабия в контрола.

Официален дебют за България в тази среща направи полузащитникът на Левски Владимир Гаджев, който се представи на ниво и показа някои добри неща на терена.

Двубоят започна със страхотен удар на Янев от фаул, който обаче бе спасен от Йоргачевич. След това положение темпото спадна, а играта се водеше предимно в центъра на терена. В 20-ата минута Янев шутира от дистанция, но право в обятията на вратаря на гостите. В 29-ата минута пък Ляич върна разконцентрирано към свой съотборник, кълбото попадна в Божинов, който стреля незабавно, ала бранител на „плавите” подложи крак и изби в корнер.

В последните 5 минути на първата част двата тима се раздвижиха и сърбите погледнаха по-смело към вратата на „лъвовете”. В 42-ата Мартин Петров отправи силен удар от над 30 метра, но той прелетя вляво от вратата на Йоргачевич. 120 секунди по-късно Коларов шутира опасно от фаул, наш бранител обаче подложи крак и топката излезе в корнер. След неговото изпълнение кълбото бе върнато към вратарското поле, където Петрович засече с десния крак, но не уцели вратата на Михайлов.

Втората част започна с хубав пробив на Тошич, който навлезе в наказателното поле и шутира с левия крак, ала в аут. След това положение двата отбора продължиха спора си в центъра на терена, а следващата интересна ситуация дойде чак в 71-ата минута, когато Иван Иванов стреля от далечна дистанция, но много близо до вратата на Йоргачевич. 2 минути по-късно хубав фалцов шут на Ивелин Попов също не намери рамката на вратата на „плавите”.

Така се стигна до 80-ата минута, когато Жигич бе изпуснат от отбраната ни и овладя един дълъг пас в наказателното поле, след което хладнокръвно прониза Николай Михайлов за 1:0.

След гола „лъвовете” натиснаха, но чисти положения пред Йорганович не идваха. Нашите разчитаха предимно на бързи атаки по фланговете, откъдето кълбото бе центрирано към Димитър Макриев. Тази тактика обаче не доведе до желания успех, а в 90-ата минута Сърбия можеше да удвои преднината си, след като Сюлеймани центрира от корнер, Жигич се извиси над всички и стреля с глава, но ударът бе слаби и не затрудни Михайлов.

В 93-ата минута пък голмайсторът Жигич си изкара втори жълт картон за задържане отзад и така гостите трябваше да доиграят мача с човек по-малко. Нов гол до края не падна и така България загуби приятелската среща със Сърбия с минималното 0:1 с гол на Никола Жигич.