1. Novsport
  2. Бойни спортове
  3. Камен Георгиев за агресията: Не прави това, което не искаш да правят на теб

Камен Георгиев за агресията: Не прави това, което не искаш да правят на теб

"Спокойните хора отглеждат спокойни деца!"

Камен Георгиев за агресията: Не прави това, което не искаш да правят на теб

Камен Георгиев е световен и европейски шампион по санда, вицеевропейски шампион по бойно самбо, като има и бронзов медал от Световното първенство по бойно самбо. Ето какво сподели той в интервю за Novsport.com:

- Какво представлява за вас агресията?

- Физическо или вербално действие с което се застрашава и/или унижава някой беззащитен .

- Под какви форми се проявява агресията във вашия спорт - за добро или лошо? 
- Спорт без спортна злоба,  някои ще го нарекат контролирана агресия е невъзможен, дори безсмислен. Но точно тук е огромната разлика между агресията във и извън спорта! МОТИВАЦИЯТА ЗА ПОБЕДА не трябва да се бърка с агресия! Всеки спортист иска:  да победи, да е по-силен, по-бърз, по-техничен... Но това е стремеж към съвършенство и реализиране на дългогодишни усилия и лишения в рамките на няколко минути или часове. В бойните изкуства този стремеж е още по-ярко изразен. Чрез победата ти реализираш не само твоят труд, но и този на треньорите ти и голям брой съотборници. При загуба - не си паднал със секунда закъснение или отбелязана точка/гол, а си получил удари....никой не обича да бива удрян и бойците дават всичко от себе си за да победят.  Но всичко това приключва с последният гонг, бойците се поздравяват и прегръщат. Не малко мои съперници са ставали в последствие мои добри приятели.

- Как във вашия спорт съумявате да подтиснете агресията срещу противника и да заложите само на спортната злоба? Правите ли конкретни тренировки в това отношение? 
- Същността на бойните изкуства е такава, че те са създадени за самозащита, не за проява на агресия. Още от древни времена е било необходимо земеделците да предпазват реколтата си от въоръжени грабители. Тези системи от бойни похвати впоследствие стават и философски учения, които имат за принципи: да превъзмогнеш слабостите си, да пазиш онеправданите и да стоиш далеч от пороците. Така съм научен: двубоят започва с поздрав и завършва с поздрав към съперника, по същият начин преподавам в моя клуб! Същото е както възпитанието в семейството, ценности се предават от поколение на поколение. Това е постоянен процес, ако се правят отделни тренировки за намаляване на агресията, значи нещо е сбъркано още в началото! 

- Какво в обществото трябва да се промени за да се намали агресията сред всички възрастови групи и най-вече сред подрастващите?
 - Не смятам, че трябва да откриваме топлата вода, тя вече е открита! Първото и основното е: хората трябва да имат спокойствието за доходите си и здравето си. Спокойните хора отглеждат спокойни деца! Следва премахване на предпоставките, които безпричинно дразнят всички. Елементарното възпитание винаги оставя положителни емоции и директно намалява агресията, следва спазване на базови правила в общуването между хората, движението по пътищата, държането в училище и на работното място. Винаги има нарушители, затова следващата стъпка е санкция. А, възможността от ефективна и реална санкция е една бариера, която възпира опитите за проява на агресия. Порицаването и осмиването на агресивни действия, чрез медии и други културни прояви винаги е имало превъзпитателен и възпиращ характер. Но ако в поредният музикален клип, излъчван от медии,  се говори как трябва да си „тарикат” , а другите са „балъци”  ... възхваляват се улични гонки с коли и шмъркане на бял прах – всички положени усилия до момента отиват на вятъра. Т.е. цензурирането на такива изпълнения не е липса на демокрация, а лична морална отговорност на всеки! Не бива да се заблуждаваме, както във всяко стадо, така и в нашата сфера има мърша. Преди да започнете да тренирате в някой клуб, пуснете едно бързо търсене в мрежата за треньорите. Обикновено излизат достатъчно статии , ако някой е имал криминални прояви – нямате работа на такова място.

- Влияе ли благотворно на намаляването на агресията навън активното спортуване и какво е чувството?
- Ще дам кратък пример:  след добра тренировка, усещаш как денят ти се е изпълнил със смисъл и когато автобусът ти дойде и има много хора , дори не искаш да се качваш за да се „буташ” за място - просто седиш, наслаждаваш се на времето и чакаш следващият. Някои определят това състояние с близко до нирвана.

- Къде виждате отговорността на водещи спортисти като вас за влияние върху подрастващите да не проявяват агресия?
- Личният пример безспорно е едно от най-важните неща! Клипът, който направихме под надслов: „Живей без агресия” в рамките на няколко секунди показва как агресията трябва да бъде овладяна и насочена в правилна посока. Но това не може да бъде един кратък миг или нещо за един месец, трябва да е периодично показвано. 

- Какви съвети би дал на младите хора, които проявяват агресия?
- Не прави това, което не искаш да правят на теб!

- Какво е твоето послание към всички фенове, които гледат твоите битки и се възхищават на майсторството ти?
- Благодаря ви за подкрепата ! Бъдете добри хора,  това е по-важно от всичко друго ! Постоянството в тренировките и в личните ви стремежи води до резултат .... и бъдете сигурни - чувството ще ви хареса!