2. - Други
  3. Ейре за пръв път на европейско първенство от 1988 година

Ейре за пръв път на европейско първенство от 1988 година

Съставът под ръководството на Джовани Трапатони завърши 1:1 с гостите от Естония

Националният отбор по футбол на Ирландия завърши наравно 1:1 с гостуващия тим на Естония и след като няколко дни по-рано смачка естонците с 4:0, се класира на Европейското първенство през 2012 година. С общ резултат 5:1 ирландците си извоюваха място на елитния шампионат на Европа, като не са постигали това от далечната 1988 година. Тогава те отпаднаха още в груповата фаза с актив от една победа, равен и загуба.

Още във 2-та минута пред родна публика Деймиън Дъф пробва удар към вратата на Естония, но без успех. Кевин Дойл последва примера на Дъф няколко минути по-късно и също изпрати топката покрай целта. Домакините продължиха да натискат противника си и Роби Кийн също пробва късмета си, но не успя да порази естонците. Така дойде 32-та минута, когато Стивън Уърд остана на чиста позиция пред стража на гостите Лондак и го преодоля за 1:0.

В 57-та минута Константин Василиев изравни след подаване на Тармо Кинк. Василиев даде някаква надежда на съотборниците си за нещо повече от загуба, но за тях бе непосилно да превъзмогнат преднината на Ейре от 4 гола в първия двубой.

До края Кийн, Ричард Дън и Кевин Дойл изпуснаха да вкарат и да спечелят двубоя, а с удари по посока на вратата на Ейре се отличиха Мартин Вунк, Сандер Пури, както и Тармо Кинк. До края на решителния бараж гостите не успяха да променят резултата и пред над 50 хиляди зрители в Дъблин ирландците с наставник 72-годишния Джовани Трапатони се класираха за Евро 2012.