1. Novsport
  2. - Други
  3. Месец след “Батаклан” и шест преди европейското Париж размахва среден пръст на страха

Месец след “Батаклан” и шест преди европейското Париж размахва среден пръст на страха

Кафенетата са пълни, по улиците има по-малко полицаи, отколкото междузвездни щурмоваци

Месец след “Батаклан” и шест преди европейското Париж размахва среден пръст на страха
Признавам, че когато на 13 ноември бяха убити толкова много хора в Париж, при това на обществени места, си помислих, че точно месец по-късно за тегленето на жребия за европейското през 2016 г. ще заваря един парализиран от напрежение, недоверие и неопределеност град.
 
Нищо подобно. Гражданите на френската столица сякаш напук на терористите ги лишиха от най-страшното им оръжие - страха. Образно казано те от самото начало показаха и, както се убедих с очите си, продължават да показват, среден пръст на всеки, който се опитва да разруши начина им на живот. Начин, определен пред векове от трите свещени думи за всеки французин - свобода, равенство, братство.
 
Човек би очаквал да завари улиците блокирани от полиция, жандармерия, дори армейски части. Едва ли не танкове да бъдат паркирани по “Шан’з-Елизе”.
 
И тук греда за песимистите. Въоръжени униформени по града наистина има, но те са значително по-малко от всякакъв вид щурмоваци в бели униформи от предстоящия “Епизод VII” на сагата “Междузвездни войни”, които надничат буквално от всяка втора витрина.
 

Съответно ислямските терористи са заместени от злите ситски лордове.
 

 

Единственото струпване на повече полиция видях в събота, деня на жребия, на площад “Трокадеро”. Но и там причината не бяха потенциални атентатори от ДАЕШ, а многочислена демонстрация на екоактивисти, които са наводнили Париж във връзка със световния климатичен форум.
 

 
Вечер кафената и ресторантите са пълни, по повечето витрини има надписи в духа на “Ние сме тук и никъде няма да мърдаме”, “Няма да ни откажете” и така нататък.Всъщност единствената промяна с отпреди няколко години, когато за последно бях в Париж, е задължителната проверка на багажа при влизане в по-големите магазини. Но и това се прави толкова ненатрапчиво, че даже не дразни.
 

 
Разбира се, не може да се каже, че насилствената смърт на толкова хора не е оставила следа в Париж и парижани. Това най-добре се вижда пред театъра “Батаклан”, в който загинаха най-много хора на фаталния 13 ноември. Театърът още е затворен, макар вече да е насрочено първото представление след атентата. Тъй като на тротоара има временна висока ограда, половината пътно платно е отрупано с цветя, сувенири и плакати с изрази на подкрепа и съпричастие. На отсрещната страна на улицата пък своеброзната стена на съчувствие към жертвите сигурно е над 150 метра.
 

 

В подобна обстановка никой не би осъдил французите, ако се бяха отказали от провеждане на европейското първенство през следващата година. Те обаче не са такива хора и това го даде ясно да се разбере заместник-кметът на Париж Жан-Франсоа Мартен, който даде работна закуска на журналистите в петък сутринта.
 
Закуска на френски е dejeneur, но по-често й казват petit dejeneur - малка закуска. Че това “дежьоне” ще е много “пти”, стана ясно още на петата минута, когато свърши кафето. Но основното не беше закусването, а дали Париж е готов да се справи с европейското шест месеца след трагедията с атентатите.
 

 
“Никога не сме си и помисляли за отлагане или преместване на европейското.” Това първо излечение на Мартен даде ясно да се разбере, че Париж не може да бъде уплашен. Зам.-кметът уточни преди всичко, че след летищата най-сигурното място по отношение на защита срещу терористи са именно стадионите.
 
“Всяка седмица ние имаме мач от първенството, два пъти месечно - от Шампионската лига, поне веднъж на два месеца играе националният отбор. С УЕФА сме разработили такава програма за защита, че за стадионите може да сме напълно спокойни”, заяви Жан-Франсоа Мартен. И е прав - доказва го дори фактът, че преди месец единствено на “Стад дьо Франс” терористите не успяха да изпълнят плана си докрай и взвривовете отекнаха далеч от публиката, нямаше и жертви.
 
Атентатите от 13 ноември няма да променят на този етап и програмата на парижкото кметство за съпътстващите дейности по време на самото европейско първенство. Фензоната остава недалеч от Айфеловата кула, като единствено мерките за сигурност ще са засилени. Оградата около мястото, където запалянковците ще се събират, за да гледат мачовете на огромни екрани, ще е висока почти три метра и дълга над три километра. Във всеки един момент вътре ще има поне 350 цивилни охранители, докато полицията ще пази само по входовете. Там ще има и скенери, метални детектори, а всеки багаж ще бъде щателно проверяван.
 
Ден преди откриването - на 9 юни, фензоната ще бъде открита с грандиозен концерт на един от най-популярните световни диджеи Давид Гета. Той ще е автор и изпълнител и на химна на европейското първенство.
 
По време на шампионата кметството на Париж ще организира и множество куртурни и артистични прояви, за да останат доволни туристите, които ще идват главно за първенството. Очаква се те да са над 3 млн. Амбицията на парижани е те да останат очаровани, но не само от футбола.
 
Месец преди официалното европейско първенство е организиран друг турнир, който ще демонстрира, че Франция мисли за бъдещето и младите са неин приоритет. Става въпрос за футболен турнир с 24 участници, колкото са и на Евро 2016. В него ще играят футболисти, които са връстници на първата и единствена световна титла на “петлите”. По тази причина проявата носи името “Набор 98”.

 

Жребият за него бе теглен от световните шампиони Робер Пирес и Франк Лебьоф. 

Едуард Папазян, "24 часа"

Монако продължи силното си представяне в Лига 1 (ВИДЕО

"Монегаските" се справиха с Льо Авър у дома с 3:1

ПСЖ впери поглед в звездата на Нюкасъл

Александър Исак е желан от "свраките"

Оскар обяви официално, че напуска Китай

Това ще стане в края на сезона

Марсилия спечели дербито срещу Ница на Лазурния бряг

Домакините стигнаха до успеха след два гола

Лигата на нациите започна с победа на Швеция над Азербайджан (ВИДЕО)

"Тре Кронур" стигна до успех с 3:1 като гост

Мбапе: Щастлив съм в Реал (Мадрид)! Всичко върви много добре

"Нещата стават все по-добре и по-добре", обяви той

Осимен: Беше ми лесно да приема офертата на Галатасарай

"Това е огромен клуб", каза той

Дешан: Италия все още си е Италия, очаква ни тежък сблъсък

Селекционерът на Франция чака Рабио да си намери отбор

Донарума: Размених си шеги със съотборниците от ПСЖ

Стражът на Италия коментира предстоящия сблъсък срещу Франция