Александър Алексиев и Христина Козарева са шампиони при колоездачите в 100-километровата Обиколка на Витоша. 37-ото издание събра на старт над 1400 велосипедисти, които потеглиха по изнурителния маршрут по тъмно тази сутрин.
Стартът на колоездачите и дуатлонистите бе даден на зазоряване - още в 6 ч. в съботната сутрин от Дончо Барбалов, зам.-кмет на София. „Искам да ви поздравя, с това че сте тук, на старт пред това предизвикателство, така всеки от вас вече е победител. Желая ви успех и в днешното изпитание и нови срещи в многото активности и събития на Столична община и „София – европейска столица на спорта,“ каза в краткото си приветствие Барбалов. След това желязната колона велосипедисти се източваше близо 10 минути към бул. „България“ в посока Бояна и после нагоре по пътя към Златните мостове.
При мъжете Александър Алексиев записа трета поредна победа при колоездачите. Резултатът му отново е уникален: 3.56:32, на 48 секунди от собствения му рекорд на трасето от миналото лято, когато стана първият в историята обиколил планината под 4 часа. Александър, известен с прозвището Машината, пое лидерството още след първите метри и не го изпусна до край. На първата третина водеше с близо 5 минути, а по средата на разстоянието – вече с над 10 минути. Втори и трети неизменно
бяха неговите съотборници от „Велораптър“ Владислав Гюров и Калин Русев. В крайна сметка Алексиев финишира 21 минути преди Гюров и половин час пред Русев, като средната му скорост бе 25 км в час. „Движех се в темпото за рекорд и физически бях готов за ново върхово постижение, но техническа повреда ми отне над 4 минути за поправка на велосипеда и това ме забави,“ каза след финала Алексиев.
При жените Христина Козарева очаквано защити титлата си от миналата година. Състезателката на „Велораптор“ финишира за 5.29:02 ч., далеч от рекорда на Анелия Карагьозян от 2016 г. – 5.12:11 ч. Суперсензация бе второто място на едва 12-годишната Йоана Вълканова от „Олимп“, финиширала на 19 минути след шампионката. Трета е Ивета Костадинова, на 39 минути след победителката, която записа средна скорост 18 км в час.
На старт застанаха представители на 22 държави, част от тях с цели отбори. Много от заявилите участие от чужбина обаче не можаха да се включат поради наложената карантина в техните държави при завръщането им от България. Общият брой на чужденци се очаква да достигне 100, сред тях служители на редица посолства у нас.
Лидер при дуатлонистите след първото изпитание 100 км колоездене е Самиул Вълчев, изминал днес 100-те км с велосипед за 5.08:56 ч. Тази нощ той и още 111 супергерои ще стартират и по 100-колометровото изпитание на бегачите.
Събитието, известно още като „Витоша 100“ е част от инициатива „София – европейска столица на спорта, бе пренасрочено тази година от юни за юли и сега се провежда при строго спазване на здравните изисквания.
Тази нощ Обиколката продължава със старта на бегачите. Т. нар. скороходци ще потеглят по 100-километровото трасе точно в 23.59 ч. от паркинга пред базата на БФС до Резиденция Бояна, след това до зазоряване ще се движат в челници на главата из планината.
Проявата отново е обявена за „състезание без боклук“, поради което участниците са приканени да си носят свои бутилки за вода и да прибират отпадъците си по време и след състезанието. В зоната на старт/финала организаторите са подготвили сетове, където завършилите могат да релаксират, а гости и зрители прекарват приятни часове. По трасето са изградени 12 освежителни и подкрепителни пункта.
Официалните награждавания са в събота и в неделя от 16 ч. в зоната на старт/финала. „Софийска вода“ отново ще връчи на призьорите ваучери на стойност над 3000 лв., отделно предоставя водоноска на яз. Студена и друга водоноска с душове на финала. Сред фирмите, които подпомагат участниците са „Девин“, „Ред Бул“, „Евроинс“, „Загорка“, магазин „Алпи“ и „Покер старс“, а „Био Бенямин“ дори произведе специален шоколад с името на Витоша 100 за подсилка на състезателите. Общият награден фонд е над 10 000 лв.
Преди година ръководството на Природен парк Витоша даде разрешение маршрутът на Обиколката да бъде „осиновен“, което означава, че маркировката и табелките вече ще могат да се поддържат и ползват от всички желаещи целогодишно.