2. Други спортове
  3. 46 маратонци пробягаха 141 км в Стара планина, столичани са двамата победители

46 маратонци пробягаха 141 км в Стара планина, столичани са двамата победители

Състезанието привлече 400 ентусиасти за различни дистанции, 66-годишен финишира сред първите 20

За 20 часа и 25 минути пробяга 141 км в Стара планина столичанинът Ивайло Хаджиев и спечели златния медал при мъжете на Трявна Ултра 2016, второто по големина състезание по планинско бягане и скороходство в страната. При жените най-бърза бе Антония Григорова, също от София. Двукратната участничка на олимпийски игри в ски бягането измина трасето за 25 часа.

Общо 400 ентусиасти се явиха на старта на надпреварата в 6:00 часа на 16 юли на площада пред сградата на общината в Трявна. „Първото издание на Трявна Ултра миналата година събра 300 участника“, припомня Николай Колев, управител на Сдружение „Ай Рън“, организатор на събитието.

На Трявна ултра 2015 водещата дистанция бе 65 км, а допълнителните дистанции - 23 км, 10 км и 3 км свободна дистанция за всички желаещи. Тази година организаторите изпълниха обещанията си и удвоиха дистанцията, като почти утроиха трудността на водещото трасе и денивелацията. Сега 46 маратонци пробягаха водещата дистанция от 141 км, а други - допълнителните 76 км и 23 км. Най-дългият маршрут бе Трявна -  Боженци – Бузлуджа – Енина - връх Жълт бряг – Селце - връх Бедек - хижа Българка - Трявна, като по-голямата част бе през прекрасния природен парк Българка.

Освен 141 км дистанция за ултрамаратона*, организаторите от „Ай Рън“ бяха приготвили и втора изненада за всички начинаещи и любители на балкански панорами, които не са подготвени за бягане на дълги разстояния. Водени от планински водач те изминаха специално пешеходно трасе с дължина 35 км от Кръстец до Трявна.

„Идеята на форматите, които „Ай Рън“ прави, е масовото участие сред живописна природа, акцентът не е върху това кой ще е по-бърз“, обясни Красимира Маркович от организаторите. „Всички финиширали получиха специален медал „Finisher“, а наградите от генералния спонсор – реномираната пловдивска козметична компания „Биофреш“, както и десетките допълнителни подаръци и награди от партньорите и основния спонсор „Аурубис България“, също и от „Допелхерц“, бяха раздадени чрез томбола. Всеки участник в надпреварата имаше равен шанс да спечели награда. При нас последният финиширал до голяма степен е положил повече усилия от първия," посочи Маркович.

Състезанието бе обезпечено с иновативна софтуерна система, която в реално време представяше информация за прогреса на всеки един по трасето.

Ултрамаратонът произведе и своите герои - най-възрастният участник, 66-годишният Людмил Николов, пробяга 76 км и финишира сред първите 20. Преди да стане бегач той е бил с наднормено тегло - 130 кг. Благодарение на спорта редуцира килограмите и дори е успешен ултрамаратонец.

60-годишният Любен Кенанов бе 16-ти във временното класиране на 141 км. А 5-годишно момченце от Трявна се включи в 3-километровата свободна дистанция.

Организаторите имат амбицията да превърнат Трявна Ултра в най-голямото състезание в страната и на Балканския полуостров, като още през следващата година планират да съберат над 1000 участника.

„Ай Рън“ провежда и други формати и видове състезания – вижте на сайта на организацията www.irun.bg.

Трявна Ултра 2016 в няколко любопитни числа:

400 участници общо за всички дистанции

141 км водеща дистанция, общо 240 км трасе, маршрутът е обиколен, а не отиване и връщане по един и същи път

20 км изкосена тревна площ

6000 светлоотразителни табели

4 километра маркировъчна лента

12 подкрепителни пункта

4 тона вода, 2 тона храни

Над 100 доброволци с над 25 автомобила

* Ултрамаратон се нарича всяко състезание по бягане на дистанция над официалната дистанция за маратон – 42.195 км. Най-често ултрамаратоните предлагат дистанции от 60, 80 или дори 100+ километра.

Цанко Цанков: В основата на атаката срещу мен са българи

Плувецът говори за скандалите с рекордите му от последните седмици

Кралев разкри проблемите, които парализират спортните училища

Парите, които инвестираме в спортни училища, трябва да са оправдани, казва бившият спортен министър

Завърши втората гребна регата „Черно море“

Над 50 гребци от цялата страна, показаха своите умения в най-атрактивните дисциплини на академичното гребане

Илиана Раева: За мен е истинско щастие да ви слугувам

Раева беше преизбрана за четвърти пореден път за президент на БФХГ

Преизбраха Илиана Раева за президент на Българската федерация по художествена гимнастика

Тя остана на поста си с пълно мнозинство

Безпрецедентно решение! МОК удари българския бокс (ДОКУМЕНТ)

Боксът е аут от следващите Олимпийски игри, Национални федерации, членове на IBA губят всички права

Глушков даде старт на второто издание на крос „Скалите“

Министърът на спорта впечатлен от организацията на надпреварата в Белоградчик

Две титли и общо 11 медала спечелиха българите от международния турнир по бадминтон в София