2. Други спортове
  3. Ангел Русев спечели титлата в категория до 55 кг на Европейското по вдигане на тежести

Другият българин в категорията Денис Данев се нареди на 6-а позиция

Българският щангист Ангел Русев стана европейски шампион в категория до 55 кг на първенството по вдигане на тежести в Eреван, след като събра двубой от 250 кг (109 кг в изхвърлянето, 141 кг в изтласкването). Втори се нареди грузинецът Рамини Шамилишвили  с двубой от 249 кг (113 кг; 136 кг), а трети остана румънецът Валентин Янку с резултат от 245 кг (109 кг; 136 кг).

Другият българин в категорията Денис Данев се нареди на 6-а позиция. Резултатът на Данев е от 222 кг в двубоя, а в отделните движения той постигна 96 кг в изхвърлянето и 126 кг в изтласкването.

Русев извоюва европейската си титла във второто движение, когато дори не се наложи да прави трети опит. Той стартира със 135 кг, с които нямаше никакъв проблем, след това увеличи на 141 кг и също вдигна успешно. Румънецът Валентин Янку също заяви 141 кг във второто движение, които вдигна, но журито преразгледа опита му и се видя пристъпване с щангата и опитът му бе анулиран. Така той остана със 136 кг, а сребърното отличие в двубоя спечели грузинецът Рамини Шамилишвили, който стартира със 132 кг, а след това обаче вдигна 136 кг от втори опит.

Това е трета европейска титла за Русев в тази категория. Предишните две са от Москва 2021 и Тирана 2022. 21-годишният русенец е и бронзов медалист от Световното първенство в Ташкент през 2021-а и сребърен медал от Европейското в Батуми през 2019.

Победа за мъжете и равенство за жените на шахматната Олимпиада

Вижте как се справиха нашите днес в Будапеща

Георги Глушков откри учебната година в НСА "Васил Левски"

В Португалия: Ксения Момчилова 6-а на Световната купа по паркур

Скандал! Селекционерът на България на Шахматната Олимпиада в конфликт на интереси

Футболът има късмет, че Градев не му стана президент, пише изгоненият от БСФШ Георги Чернев

Над 350 състезателки участваха в третото издание на турнира по художествена гимнастика "Фрезколиада"