2. Други спортове
  3. Бадминтонът се надява на 2 квоти за Рио

Бадминтонът се надява на 2 квоти за Рио

На специална пресконференция в Пресклуб „България” Българската федерация по бадминтон връчи своите годишни награди .

Номер едно през 2015 г. са Габриела и Стефани Стоеви, които спечелиха единствения златен медал за България на първите Европейски игри в Баку и  11 титли на двойки /9 от веригата „Чалъндж” с награден фонд  15 000 долара и 2 „Гран при” – на Холандия и Русия. Сестри Стоеви започват новия сезон в турнира от сериите „Гран при Голд” в индийския град Лукноу от 26 януари.

Второто място в класацията си поделят Линда Зечири и Петя Неделчева. Зечири зае първо място в Открития шампонат на Иран и пето място в Баку, второ място в Откритите шампионати на Чехия, Гърция и Австрия и трето място в Откритите шампионати на Италия, Ирландия, България, Русия, Испания и Швеция. Неделчева спечели бронзов медал в Баку и трето място в Откритите шампионати на Австрия, Испания и Уелс.

Трети е Благовест Кисьов,който се класира на девето място в Баку, спечели бронзов медал в Открития шампионат на България и достигна до четвъртфиналите в Откритите шампионати на Бразилия, Чили, Казахстан, Полша и Уганда.

Четвъртото място си поделят Иван Русев и Даниел Николов, които са финалисти от първенството на Евразия и Открития шампионат на България..

На пресконференцията бяха обявени и съставите за Европейското отборно първенство, което ще се продеде в руския град Казан от 16 до 21 февруари.

Жените ще защитават бронзовите медали от Евро 2014 в Базел. Националният треньор Живко Димитров ще може да разчита на най-добрите - Линда Зечири, Петя Неделчева, двойката Габриела и Стефани Стоеви и младата надежда Мария Мицова. Българките са в група с Испания, Белгия и Естония.

Мъжете са в състав: Благовест Кисьов, Иван Русев, Даниел Николов, Филип Шишов и Пейо Бойчинов. Те са в група с Англия, Унгария и Естония.

„Основната ни цел през тази година  е класиране и добро представяне на Олимпийските игри в Рио де Жанейро. Надяваме се да имаме две квоти – една на сингъл и една на двойки”, каза пред репортерите президентът на БФ Бадминтон Пюзант Касабян.

"Според мен Линда Зечири на 100 % ще спечели квота, а сестри Стоеви на 90 процента са се класирали. Остават обаче още 18 турнира, валидни за класацията "Пътят към Рио", коментира треньорът на Неделчева Орлин Цветанов, като не изключи възможноста и Петя да се пребори за участие на четвърта Олимпиада.

Плакети за най-успешни треньори  получиха Орлин Цветанов и  доцент Анета Янева, която е треньор на националния ни отбор по бадминтон за спортисти с увреден слух,които спечелиха много медали за България от световния шампионат.
10-и юбилеен турнир „Морски звезди“ и Приз „Меглена Михайлова“

Той ще се проведе на 12 и 13 октомври

Цанко Цанков: В основата на атаката срещу мен са българи

Плувецът говори за скандалите с рекордите му от последните седмици

Кралев разкри проблемите, които парализират спортните училища

Парите, които инвестираме в спортни училища, трябва да са оправдани, казва бившият спортен министър

Завърши втората гребна регата „Черно море“

Над 50 гребци от цялата страна, показаха своите умения в най-атрактивните дисциплини на академичното гребане

Илиана Раева: За мен е истинско щастие да ви слугувам

Раева беше преизбрана за четвърти пореден път за президент на БФХГ

Преизбраха Илиана Раева за президент на Българската федерация по художествена гимнастика

Тя остана на поста си с пълно мнозинство

Безпрецедентно решение! МОК удари българския бокс (ДОКУМЕНТ)

Боксът е аут от следващите Олимпийски игри, Национални федерации, членове на IBA губят всички права

Глушков даде старт на второто издание на крос „Скалите“

Министърът на спорта впечатлен от организацията на надпреварата в Белоградчик

Две титли и общо 11 медала спечелиха българите от международния турнир по бадминтон в София