2. Други спортове
  3. България на полуфинал на Световното за глухи

България на полуфинал на Световното за глухи

В спор за място на финала нашите ще се изправят срещу Русия

България ще играе полуфинал отборно на Световното първенство по бадминтон за глухи, което се провежда в столичната зала “Христо Ботев”. Състезателите на доцент Анета Янева победиха в изключително оспорван мач състава на Южна Корея и завършиха на второ място в Група Б. В спор за място на финала по-късно днес българите ще спорят с Русия.

Както се и очакваше срещата с азиатците беше решена в смесената двойка. Мачът бе първи по програма, а Гергана Баръмова и Никола Тянков победиха с 2:0 (21:13 и 22:20) Жинуо Чой и Сюнва Йонг. Нашите взеха убедително първият гейм, но във втория южнокорейската двойка пропусна два геймбола при 20:18. Баръмова и Тянков обаче направиха серия от 4 поредни точки, с което спечелиха и срещата.

Тимът на Южна Корея, който до този момент имаше две поредни победи, изравни резултата след победата на Мейонгсо Сео с 21:12 и 21:8 над Теодор Жеков, но Габриела Колицова даде нов аванс на България след 21:13 и 21:11 над Еюнкюн Ю. Мъжката двойка на южнокорейците се наложи над българската след 21:10 и 21:10 и така всичко трябваше да се реши в мача на женските двойки.

В него Сюнва Йонг и Еюнкюн Ю взеха убедително първия гейм с 21:14. Южнокорейките почнаха по-добре и във втората част, но постепенно Гергана Баръмова и Силвия Бозева напипаха своя ритъм и изравниха след 21:17.

Третият гейм бе особено драматичен. Азиатките имаха преднина от няколко точки почти през цялото време и се виждаха победителки при 18:16. Баръмова и Бозева обаче не се предадоха и с подкрепата на публиката стигнаха до пълен обрат - 22:20 и победа за България.

Така България зае второто място в Група Б с две победи и една загуба. Първи със същия актив стана отборът на Япония, който обаче събра по-добри показатели след победата с 5:0 над Украйна. Южна Корея отпадна от надпреварата.

В спор за място на финала нашите ще се изправят срещу победителя в Група А Русия. “Сборная” надигра с 3:2 Китайско Тайпе. В другия полуфинал Япония среща Китайско Тайпе. Мачовете започват в 15,00 часа.

Стефани Стоева си осигури медал в Кайро

Стефани Стоева продължава на полуфиналите на международния турнир по бадминтон "International Series" в Кайро

Нургюл Салимова приключи с реми в Лондон

Българската шахматистка Нургюл Салимова завърши с 5 точки участието си в отборния турнир Глобална шахматна лига 2024