2. Други спортове
  3. България спечели квалификацията за Европейското по хандбал при жените след нов успех в Габрово

Момичетата на Росица Бакърджиева победиха Азербайджан с 32:28

Националният ни женски отбор спечели Европейската квалификация по хандбал, която се проведе в зала „Орловец” в Габрово ,след като записа две победи и триумфира на първо място в групата.  В петък родните хандбалистки се наложиха над Фарьорски острови с 31:22, а днес възпитаничките на Росица Бакърджиева- Коева спечелиха заслужено и срещу Азербайджан с 32:28.

След постигнатите два успеха  България отива на втора квалификация с тимовете на Испания, Холандия и Австрия.  Срещите от квалификационния  кръг са на разменено гостуване и ще се проведат в периода от октомври 2015-та до юни 2016-та година. Първите два отбора от групата се класират за Евро 2016.

Подобно на мача с Фарьорски острови  и трудното начало на първото полувреме срещу тях, тази вечер отново позволихме на съперничките от Азербайджан набързо да поведат с 0:2. Тези попадения накараха националките да вдигнат оборотите и да бъдат максимално концентрирани. Отлична игра на Нели Добрева и Недялка Делчева ,които вкараха по едно попадение, а невероятни спасявания направи вратарката на Азербайджан Валентина Саламаха, която отрази няколко хвърляния на Елизабет Оморегие и Соня Богданова. Около 600 човека в залата подкрепяха при всяка атака хандбалистките ни, които се раздадоха на терена. Тежка контузия 8 минути преди края на първото полувреме в областта на коляното получи една от най-добрите в нашия отбор Нели Добрева, която при приземяване стъпи накриво и със сълзи на очи излезе от игра. Мачът вървеше гол за гол, като гостенките се отличиха освен със стабилния си вратар, а и с организираната игра в защита и атаки по крилата. Соня Богданова вкара 1 минута преди почивката за 13:12 и така приключи първата част. Второто полувреме отново започна равностойно до  42 минута, когато чрез Оморегие , Богданова и Делчева поведохме с 25:21. До края на срещата България не даде възможност на гостенките да имат много шансове за гол, а с отлична игра в защита и бързи контраатаки хандбалистките ни поддържаха аванса от 4 попадения до последния съдийски сигнал.

Най-резултатни за България : Елизабет Оморегие и Соня Богданова с по 8 гола . Лидия Ковачева вкара 4.  По три попадения записаха Нели Добрева и  Недялка Делчева . С по два гола в мача завършиха Даниела Коцева, Радостина Генкова и Силвия Атанасова.

„Изключително съм щастлива и доволна от двете победи. Бяха трудни мачове срещу подготвени и стабилни отбори. Голяма благодарност към всички момичета, които поканихме от чужбина и всички се отзоваха и играха със сърце за България. Много съжалявам за травмата на Нели Добрева, която ни е основен играч и се преставя фантастично в шампионата на Италия, но контузиите са част от нашия спорт и никога не са приятни. Благодарност и поклон пред изключителната подкрепа на зрителите по трибуните. Още утре отивам да заява среща при спортния министър Красен Кралев за среща, защото с нашия ограничен бюджет няма да успеем да обезпечим средващите си гостувания от Европейските квалификации. Двата успеха над  Фарьорски острови и Азербайджан са началото на възраждането на позициите и авторитета на родния хандбал в Европа”, сподели след края на мача Росица Бакърджиева- Коева, която е председател на БФХандбал и старши треньор на националките.

След края на срещата зрителите слязоха на терена и поздравиха националките за успеха, които не отказаха автограф или снимка на никого.
Насар ляга под ножа след световното

Проблемите във федерацията не ме разсейват, казва звездата във вдигането на тежести

Стефани Стоева си осигури медал в Кайро

Стефани Стоева продължава на полуфиналите на международния турнир по бадминтон "International Series" в Кайро

Нургюл Салимова приключи с реми в Лондон

Българската шахматистка Нургюл Салимова завърши с 5 точки участието си в отборния турнир Глобална шахматна лига 2024