2. Други спортове
  3. България влезе в топ 6 на световната лига по хандбал

България влезе в топ 6 на световната лига по хандбал

Нашите момчета надиграха Люксембург с 37:31

Отборът на България ще играе за 5-о място на Световната лига по хандбал за мъже, след като надигра коравия тим на Люксембург с 37:31 (20:13) в мач от фазата за разпределение от 5-а до 8-а позиция на турнира, игран в зала "Орловец" в Габрово. Двубоят бе изгледан на живо от президентът на Международната федерация (IHF) д-р Хасан Мустафа, който е на специално посещение в България.

Първото полувреме започна с много здрава борба и игра на двата отбора, като равенството в резултата се запази до 10:10. След това българите заиграха изключително стабилно в защита и със страхотна игра на контраатака, особено на голмайстора на тима Светлин Димитров, Джошкун Якубов и Бранимир Балчев, дръпнаха сериозно в резултата. На почивката "трикольорите" водеха с 20:13. Втората част тръгна отново равностойно, но след това последва леко отпускане в българския тим, което позволи на Люксембург да стопи изоставането си до 23:26. България успя да си върне преднината си при 32:25 след нови силни изяви на Димитров и Якубов, както и на вратаря Михаил Пенев. Момчетата на Георги Андреев продължиха да диктуват темпото на игра и в крайна сметка се поздравиха с победата след 37:31.

По този начин България ще спори за 5-о място на турнира срещу отбора на Китай, който по-рано днес се наложи над Грузия с 31:28. Люксембург пък ще играе срещу грузинците за 7/8-о място на Световната купа. Двата мача са утре (18 юни) от 14,15 и 16,30 часа в ДКС "Васил Левски" във Велико Търново.

За най-полезен състезател от България бе избран Бранимир Балчев, който завърши с 6 гола. Светлин Димитров отново стана най-резултатен с 13 гола за победата. От тима на Люксембург за най-добър беше определен Даниел Шайд, който реализира 5 попадения, а най-резултатен за Херцогството бе Армин Зекан с 6 гола.

Голмайстори на България: Николай Нейчев 2, Тансер Юнсу 4, Георги Атанасов 1, Кирил Савов 5, Светлин Димитров 13, Бранимир Балчев 6, Джошкун Якубов 6

Старши-треньор: Георги Андреев.

Георги Андреев, старши-треньор на България: "Трудна победа. Направихме много добри комбинации. Имаше лек спад в играта ни, но като цяло категорично надиграхме съперника. Не дадохме максимума от себе си, защото все пак имаме още един мач. В края просто поддържахме разликата".

Адриан Стот, старши-треньор на Люксембург: "Няма какво да кажа. Видя се, че разликата в класите на двата отбора е много голяма. Поздравявам българския отбор".
Стилияна Николова: Подобно нещо няма как да се забрави

Два месеца след Олимпиадата тя отново е в залата

Сестри Стоеви стигнаха полуфинал на международния турнир в София

На 1/2-финалите ще играят още Михаела Чепишева/Цветина Попиванова и Таня Иванова/Гергана Павлова

Антон Коджабашев за втори път фалира българските щанги

Насар оглави опозицията, която да спасява спорта

Карлос Насар тръгва да спасява федерацията по вдигане на тежести

Олимпийският шампион обеща, че ще направи всичко възможно

Официално: Признаха световния рекорд на Цанко Цанков

Две седмици след историческото плуване на Цанко Цанков от 120 километра без спиране в река Дунав, днес сутринта постижението беше официално ратифицирано от авторитетната Асоциация за световни рекорди

Глушков участва в откриването на спортна площадка в Кърджали

Имате изключително богата спортна база, обяви министърът на младежта и спорта

24-ти лекоатлетически пробег „Варна“ се провежда тази събота

Заявки за участие са подали 102 атлети от почти всички спортни центрове в страната

Зам.-министър Андонов: Спортът ни прави по-здрави, по-организирани и по-добри

Заместник-министърът на младежта и спорта Стоян Андонов присъства на спортен празник в Нова Загора, част от #BeActive Tour

БФХГ ще обясни ситуацията с Краснобаева след Управителен съвет

По-рано днес бронзовата медалистка от Будапеща обяви, че няма да се състезава за България