2. Други спортове
  3. Българки със златото от Световната купа по естетическа групова гимнастика

Българки със златото от Световната купа по естетическа групова гимнастика

Националният отбор на България за девойки спечели бронзов медал

Българският национален отбор за жени спечели златните медали в третия кръг на Световната купа по естетическа групова гимнастика, който завърши днес в "Арена Армеец" в София. Тимът е в състав Кристалина Атанасова, Александра Стефанова, Грета Христова, Кристина Михова, Ралица Герчева, Симона Якимова, Джорджия Попова, Антоанета Вълкова, Вероника Симова с треньори Гинка Георгиева и Преслава Вулова.

Българките бяха бурно аплодирани от зрителите в залата. Те разделиха първото място в квалификациите с Яника Съншайн (Естония), след като получиха еднаква оценка от 18.300 точки. На финала националките бяха оценени с 18.500 точки и събраха сбор от 36.800 точки. Яника Съншайн остана на второ място с 36.600 точки, а на трето е Експресия (Русия) с 36.450 точки. Другият български състав - Дрийм тим, зае 8-о място в крайното класиране с 31.300 точки.

Треньорката Гинка Георгиева заяви за БТА, че националките ще участват от 25-и до 27-и април на Световна купа във Финландия, а от 23-и до 25-и май в руската столица Москва е световното първенство по естетическа гимнастика. Националният отбор на България за девойки спечели бронзов медал. Българките бяха четвърти в квалификациите със 17.600 точки, но получиха 18.050 във финала и събраха сбор от 35.650 точки. При девойките победи Виктория (Русия) с 37.050 точки, пред OVO Junior Team (Финландия) с 36.200 точки. Другият българки тим Етър-Елит (Велико Търново) е 8-и с 27.000 точки. В турнира "Академик къп" при 12-14-годишните победи Виктория джуниърс (Русия) с 35.500 точки. Отборът на Академик е на четвърто място с 32.400 точки, а Етър-Елит - на пета позиция с 31.450 точки. При 10-12-годишните Академик спечели сребърните медали с 35.050 точки, а на трето място е Теа Денс (Елин Пелин) с 33.800 точки. Шампион е Роксет (Русия) с 35.550 точки. 45 отбора от 15 страни участваха на Световната купа в София.