2. Други спортове
  3. Българските щангисти близо до три квоти за Рио

Българските щангисти близо до три квоти за Рио

Крайното разпределението на олимпийските квоти от световните първенства ще стане ясно около 23 ч. в съботната вечер българско време

България почти сигурно ще вземе 3 квоти в щангите за олимпиадата в Рио. Това стана ясно след като завърши нашето участие на Световното първенство в Хюстън. С двубой 368 кг Васил Господинов се нареди 19-и в крайното класиране на кат. до 105 кг, а със спечелените точки страната ни в момента е на 21-во място в общото подреждане от първенствата на планетата през тази и миналата година, според което се разпределят визите за Игрите в Бразилия през 2016 г.

„Сметките показват, че ще си осигурим място в зоната на 3-те квоти,“ заяви от Хюстън за официалния сайт на БФ по вдигане на тежести старши треньорът на националния отбор Иван Иванов. „В момента сме 21-ви в отборното класиране, а според правилника на Международната федерация класиралите се от 18 до 24 позиция ще участват с трима щангисти при мъжете в Рио. До края на шампионата остава само една категория – при супертежките над 105 кг. Там обаче Румъния и Испания няма как да ни изпреварят, това могат да сторят само Япония и Грузия. Дори това да се стане, ще бъдем в най-лошия случай 23-и, което също ни осигурява място в зоната на трите квоти при мъжете,“ смята Иван Иванов.

Крайното разпределението на олимпийските квоти от световните първенства ще стане ясно около 23 ч. в съботната вечер българско време, когато ще завърши битката в гр. А на последната категория при мъжете – над 105 кг.

Иванов, който е олимпийски шампион от Барселона 1992 г., не изключва възможността към тези 3 мъжки квоти да се добави още една при жените от Европейското първенство следващата година.

Българско участие в Рио обаче може да има само при условие, че щанги федерацията ни успее да обжалва с успех глобата и възбраната, които са предвидени в регулациите на Международната федерация.

10-и юбилеен турнир „Морски звезди“ и Приз „Меглена Михайлова“

Той ще се проведе на 12 и 13 октомври

Цанко Цанков: В основата на атаката срещу мен са българи

Плувецът говори за скандалите с рекордите му от последните седмици

Кралев разкри проблемите, които парализират спортните училища

Парите, които инвестираме в спортни училища, трябва да са оправдани, казва бившият спортен министър

Завърши втората гребна регата „Черно море“

Над 50 гребци от цялата страна, показаха своите умения в най-атрактивните дисциплини на академичното гребане

Илиана Раева: За мен е истинско щастие да ви слугувам

Раева беше преизбрана за четвърти пореден път за президент на БФХГ

Преизбраха Илиана Раева за президент на Българската федерация по художествена гимнастика

Тя остана на поста си с пълно мнозинство

Безпрецедентно решение! МОК удари българския бокс (ДОКУМЕНТ)

Боксът е аут от следващите Олимпийски игри, Национални федерации, членове на IBA губят всички права

Глушков даде старт на второто издание на крос „Скалите“

Министърът на спорта впечатлен от организацията на надпреварата в Белоградчик

Две титли и общо 11 медала спечелиха българите от международния турнир по бадминтон в София