2. Други спортове
  3. Дария Павлюк с първи директен български финал на Световното по кану-каяк в Пловдив

Вижте подробности за българското представяне

Дария Павлюк осигури първи директен български финал на Световното първенство по кану каяк за младежи до 23 години, юноши и девойки, което се провежда в Пловдив. Тя спечели серията си на 1000 м едноместно кану при девойките, с което си заслужи място в гонката за медалите без да минава през цедката на полуфиналите.

9 български лодки ще търсят място на финала през полуфиналите при юношите и девойките.

Мартин Нанчев завърши втори в серията си на 1000 м едноместно кану при юношите, но позицията имаше значение единствено за по-добър коридор в полуфиналите, тъй като в дисциплината нямаше директно класиране за финал. Българинът влиза в следващата фаза с трето време, като в гонката си беше изпреварен само от бразилеца Мартинес Нунес Бастос Дос Сантош. По-добро време от него даде и победителят в първа серия Ксибиа Зонк (Кит).

Микс двойката 500 м кану Радостина Ангелова и Каан Ахмедов завършиха четвърти в серията си и ще гребат на полуфиналите.

След 5-и места в гонките си на полуфинали отидоха Давид Кивел, Мартин Теодосиев, Павел Планимиров, Виктор Тодоров (500 м четворка кану), Никола Димов и Кристиян Георгиев (двойка каяк 500 м) и Светломир Иванов (500 м каяк).

На полуфиналите са още двойката каяк 500 м при юношите Бранимир Христов/Преслав Симеонов и Ерика Савова на 200 м кану при девойките, Давид Кивел/Мартин Теодосиев (500 м двойка кану),  Ерика Савова/Калоян Желев (500 м двойка каяк микс).

При младежите и девойките до 23 години имаме 6 полуфинала.

Преслав Симеонов и Бранимир Христов изпуснаха на косъм директно класиране за финала на 1000 м двуместен каяк при младежите.

Бронзовият медалист от Европейското до 23 години през миналия месец Теодор Асенов се класира за полуфиналите на 500 м едноместен каяк.

Преслав Георгиев е на полуфинал след трето място в серията си на 1000 м едноместно кану при младежите. В тази дисциплина няма директно класиране за финал.

Памела Иванова и Ванеса Димитрова са на полуфинал на 500 м двойка каяк при жените до 23 г. след четвърто място в серията.

На полуфинал на 200 м каяк са Йоана Бъчварова и микс двойката ни кану Ерика Савова и Калоян Желев.

Във втория състезателен ден от Световното на гребния канал в Пловдив ще видим и спечелилата олимпийска квота за България за започващите след броени дни игри в Париж Йоана Георгиева. Веднага след като новата звезда на българския кану кану-каяк бе обявена за невинна от Спортния арбитражен съд в Лозана по обвиненията за нарушаване на антидопинговите правила и временното спиране на правата й бе отменено, Йоана бе заявена за участие и на Световното първенство до 23 г. в Пловдив. Тя ще се състезава на 500 м едноместен каяк – дисциплината, на която ще представя България и на Олимпийските игри в Париж. Стартът на
Йоана Георгиева е в 11:53 часа. Тя е в първата от петте серии и ще се бори за класиране на полуфинал.

Общо 28 българи участват на Световното първенство – 10 при младежите до 23 години и 18 при юношите и девойките.

Близо 900 състезатели се борят за призовите места на Световното първенство за младежи до 23 г., юноши и девойки на гребната база в Пловдив.

С2 500 м. – Кану юноши – Давид Кивел, Мартин Теодосиев – полуфинал – 15:48

К2 1000 м. – Каяк младежи - Преслав Симеонов, Бранимир Христов – полуфинал - 16:59

К2 500 м. – МИКС - Ерика Савова, Калоян Желев – полуфинал – 17:23

С4 500 м. – Кану юноши – Давид Кивел, Мартин Теодосиев, Павел Планимиров, Виктор Тодоров – полуфинал – 17:47

Мартин Папанов спечели последния етап от Обиколката на България

Италианецът Матео Малучели стана шампион

Светкавична реакция! Залата по гимнастика на ЦСКА е готова, от клуба благодарят на Глушков

Тренировъчният процес е подновен

Насар разкри любимите си спортове извън щангите

Вижте какво каза олимпийският шампион

Завърши 48-ото издание на ветроходната регата „Порт Варна“

Първата Световна купа по електронни спортове привлече над половин милиард зрители