1. Novsport
  2. Други спортове
  3. Доайенът на българския алпинизъм навършва 90 години

Доайенът на българския алпинизъм навършва 90 години

Проф. д-р Георги Атанасов започва кариерата си като лекоатлет и през 1943 г. става национален шампион в дисциплините висок скок, 400 и 800 метра гладко бягане

Доайенът на българския алпинизъм навършва 90 години

На 26 юли т. г. своя 90-годишен юбилей ще отпразнува доайенът на българския алпинизъм проф. д-р Георги Атанасов. Той е една от най-ярките, най-впечатляващите и най-заслужилите фигури в историята на българското планинарство и българския спорт. 

 

Започва кариерата си като лекоатлет и през 1943 г. става национален шампион в дисциплините висок скок, 400 и 800 метра гладко бягане. Три годинипо-късно, на Балканските игри в Тирана, става автор на републикански рекорд в щафетното бягане 4 х 400 метра. Едновременно с това се занимава баскетбол, като няколко години е част от елита в алпийските дисциплини (а само допреди няколко години участваше и печелеше състезания за ветерани).

 

Когато през 1947 г. е организиран курс за начинаещи алпинисти, той се включва в него. И вече никога не се разделя с планината. След като завършва тогавашния Висш институт за физкултура (ВИФ "Георги Дмитров"), остава на работа в него като асистент. Впоследствие основава и оглавява катедрата "Туризъм, алпинизъм и ориентиране" ("ТАО", днес "ТАО и ски) до пенсионирането си през 1992 г.

 

В актива си има над 600 изкачвания в българските и чуждите планини, между които редица премиерни при летни и зимни условия - по тур "Веждите" на Злия зъб, тур "ВИФ" на Дяволските игли, "Черната стена" на Иглата, "Червената стена" на Двуглав в Рила и много други.

 

Има трудни изкачвания в най-интересните планински райони по света. Автор е на първото голямо българско стенно изкачване в Алпите - по западната стена на Пти Дрю във Френските Алпи на 20 юли 1963 г., с Аврам Аврамов. Бил е на знаменитите върхове Мармолада, Чима Гранде, Гран Капюсен, Монблан и др. - в Алпите, на Мижирги, Кощан-тау, Дих-тау, Елбрус, Казбек, Домбай-Улген и др. - в Кавказ. Участник е в траверса на знаменитата Безенгийска стена през 1964 г., който партньорът му по свръзка Сандю Бешев нарича "Еверест на моето поколение" (заедно с Кръстьо Алексиев и Ангел Петров).

 

През 1967 г. ръководи и участва в първото българско изкачване на връх над 7000 метра - пик Авицена (тогава пик Ленин, 7134 м) в Памир. За първи път българското знаме е развято над 7000 метра на 13 август с. г. от Георги Атанасов, Енчо Петков, Сандю Бешев, Ангел Петров и Евгени Христов.

 

От 1956 г. е майстор на спорта, а от 1963 г. - заслужил майстор на спорта.Пръв от българските спортни педагози става заслужил треньор. Носител е на най-високите отличия на Българския туристически съюз - медал "Алеко" и на званието "Заслужил деятел", и на орден "Червено знаме на труда".

 

Автор е на стотици оригинални научни разработки в областта на алпинизма. Написал е редица учебници и учебни помагала, три мемоарни книги, както и стотици научно-популярни статии. Кандидат на науките е от 1958 г., доцент - от 1962 г., доктор на науките - от 1970 г., професор - от 1980 г.

 

Дългогодишен деятел е на българския алпинизъм. Бил е в ръководствата на Републиканската секция по алпинизъм, Републиканската комисия по алпинизъм, Българската федерация по алпинизъм (неин предедател от 23 декември 1969 г. до 8 май 1972 г.) и Българския алпийски клуб (негов председател от 29 юни 1990 г. до 27 февруари 1993 г.).

 

Поздравителен адрес до юбиляра изпрати президентът на Република България - г-н Росен Плвнелиев. В него се казва:

 

"Това, което истински бележи Вашата спортна кариера и слава е, че сте вдъхновил и предал на безброй млади хора тънкостите на алпинизма като основател на катедрата "Туризъм, алпинизъм и ориентиране" в тогавашния Висш институт на физкултурата и като автор на стотици научни разработки и мемоарни книги.

 

Бих искал да изразя своето дълбоко уважение към Вас не само като доайен на планинарството в България, но и като човек, за когото възрастта не е пречка за покоряване на нови върхове, за преследване на мечти и за търсене на приключения.

 

Желая Ви здраве, щастие и вдъхновение!

Честит празник!"

Стефани Стоева си осигури медал в Кайро

Стефани Стоева продължава на полуфиналите на международния турнир по бадминтон "International Series" в Кайро

Нургюл Салимова приключи с реми в Лондон

Българската шахматистка Нургюл Салимова завърши с 5 точки участието си в отборния турнир Глобална шахматна лига 2024

10-и юбилеен турнир „Морски звезди“ и Приз „Меглена Михайлова“

Той ще се проведе на 12 и 13 октомври

Цанко Цанков: В основата на атаката срещу мен са българи

Плувецът говори за скандалите с рекордите му от последните седмици

Кралев разкри проблемите, които парализират спортните училища

Парите, които инвестираме в спортни училища, трябва да са оправдани, казва бившият спортен министър

Завърши втората гребна регата „Черно море“

Над 50 гребци от цялата страна, показаха своите умения в най-атрактивните дисциплини на академичното гребане

Илиана Раева: За мен е истинско щастие да ви слугувам

Раева беше преизбрана за четвърти пореден път за президент на БФХГ

Преизбраха Илиана Раева за президент на Българската федерация по художествена гимнастика

Тя остана на поста си с пълно мнозинство

Безпрецедентно решение! МОК удари българския бокс (ДОКУМЕНТ)

Боксът е аут от следващите Олимпийски игри, Национални федерации, членове на IBA губят всички права