2. Други спортове
  3. Франция е световен шампион по хандбал

Франция е световен шампион по хандбал

Французите победиха домакина Катар в грандиозния финал

В Доха завърши 24-то Световно първенство по хандбал за мъже.  Франция стана световен шампион побеждавайки на финала националният отбор на домакините с 22:25.

Емирът на Катар Тамин бин Хамад Ал Тани и още 17 000  души, от които около 3 хиляди французи, не спряха да пеят и скандират имената на своите държави и състезатели през целия мач в спортното бижу „Лусаил” в Доха. Минути преди началото на срещата домакините отново демонстрираха най-новото в техническата анимация и специалните ефекти, като накараха зрителите да станат на крака и да аплодират видяното. Теренът беше покрит с бяло платно, а върху него в 3D формат се появиха забележителностите на Катар, както и моменти от мачовете на двата финалиста. Всичко това с перфектен стерео звук и светлини.

Катар поведе още в началото на мача с попадение на голмайстора си Здравко Маркович, но веднага след това Франция успя да вкара три бързи гола чрез Никола Карабатич / 2/ и Алис Ньокас. Домакините заложиха на силата в защита и това им костваше три наказания от по две минути. Първо Хасан Марбук беше отстранен два поредни пъти, а веднага след него на пейката докато изтекат 120 секунди отиде и Капоте.

Класата на „петлите” обаче си каза думата и Франция контролираше събитията на терена до края на първото полувреме. Разликата в головете достигна до пет в средата на първата част / 6:11/, като изключително концентрирани в защита и в нападение французите мачкаха своя съперник.  Никола Карабатич /Фр/ изигра страхотно първо полувреме и вкара пет гола. Освен това роденият в Ниш французин умело дирижираше защитата на своя отбор заедно с брат си Лука. Първата част приключи при резултат 11:14 за Франция, а през второто полувреме Катар върна бързо два гола, но тима от Европа не позволи разликата да бъде стопена до равенство и чрез попадения на Н.Карабатич и Даниел Нарцисе отново „ петлите” поведоха с три гола разлика.

Няколко фантастични спасявания на Тиери Омейе не дадоха възможност на домакините да вкарат в продължение на няколко минути. Публиката на французите не спря да скандира името на Омейе, който от началото на турнира прави много силни мачове и е с положителен баланс при отразените удари. Разликата от 2-3 гола се запазваше до края на срещата, като определено Франция игра по-добър хандбал и заслужено триумфира с титлата на шампионата. Най-резултатен за „петлите” в мача стана Никола Карабатич с 5 попадения , а за Катар Здравко Маркович със 7 гола.

Председателят на Българска федерация хандбал Росица Бакърджиева – Коева изгледа на живо финала, а преди него сподели впечатленията си от организацията на домакините и работната среща с колегите й от националните федерации:

„Определено съм впечатлена от всичко , което видях до момента. Катар разполагат със страшно много пари и могат да си позволят да организират Световното на толкова високо ниво.  Нивото на игра също е на много високо техническо и тактическо ниво. С моите колеги от Световната централа и националните федерации имахме разговори по много теми, но това, което ни засяга нас като държава,  в която развиваме този спорт е ,че ще имаме подкрепа от развитите страни и ще ни помагат. Не само във финансов план, но и в организационен. Ще изпращаме треньори и съдии на семинари, а при нас да изнасят лекции ще идват методисти и специалисти от Европа по хандбал”, заяви Бакърджиева-Коева.

В мача за 3-то място Полша победи Испания с 29:28 след продължения. В редовното време 24:24 / 13:13/ . С успеха си поляците заслужиха бронзовите медали на 24-то Световно първенство по хандбал.

Голмайстор на шампионата стана Драган Гайч от Словения със 71 попадения, а след финалния двубой концерт изнесе световно известната певица Кайли Миноуг.

Държавен турнир по спортна стрелба „Не на дрогата“

В поредното издание на Държавния турнир по спортна стрелба с пневматично оръжие „Не на дрогата“ в НСБ „Спортпалас“, се включиха над 100 състезатели от 14 клуба в страната

49-годишна гимнастичка иска да участва в Лос Анджелис 2028

49-годишната Чусовитина е участвала осем пъти на Олимпийски игри

Винер обяви защо напусна президентския пост на руската художествена гимнастика

Тя е предлагала поста на олимпийската шампионка Алина Кабаева

Насар ляга под ножа след световното

Проблемите във федерацията не ме разсейват, казва звездата във вдигането на тежести

Стефани Стоева си осигури медал в Кайро

Стефани Стоева продължава на полуфиналите на международния турнир по бадминтон "International Series" в Кайро

Нургюл Салимова приключи с реми в Лондон

Българската шахматистка Нургюл Салимова завърши с 5 точки участието си в отборния турнир Глобална шахматна лига 2024