Министърът на младежта и спорта Георги Глушков взе отношение по темата за ролята на доброволците в европейския спорт по време на заседанието на Съвета по образование, младеж, култура и спорт в Брюксел.
„Министерството на младежта и спорта на България работи в подкрепа на доброволчеството в тясно сътрудничество със спортните и младежките организации, както и с местните власти. Предоставяме финансово подпомагане за обезпечаване на разходите на доброволците, участващи ворганизирането и провеждането на спортни занимания и състезания, администрирани по нашите програми“, каза Георги Глушков.
Той посочи и с какви мерки се насърчава доброволчеството в областта на спорта на местно, регионално и национално равнище. „Бих желал да посоча проекта „Let’s do it“ на Балканската лига по баскетбол в инвалидни колички, финансиран по програма „Европейски корпус за солидарност“. В рамките на проекта е създадено ръководство за доброволци по адаптиран баскетбол, предназначено за хора, които се интересуват от доброволческа дейност и искат да помогнат за включването на хора с увреждания в спорта. В края на 2023 г. проведохме уебинар за промотиране на подобни дейности чрез програма „Европейски корпус за солидарност“. Програмата допринася за създаване на благоприятна среда за насърчаване на доброволчески дейности в областта на младежта и спорта и се надяваме сектор „Спорт“ да остане неин приоритет в бъдеще“, каза още Георги Глушков.
Министърът подчерта, че е необходимо да се обърне специално внимание на доброволците, ангажирани с треньорска дейност.
„Друго предизвикателство пред България е липсата на система за признаване на умения и компетентности, развити чрез доброволчество, както и регистър", заяви Георги Глушков.
Той отбеляза и автономността на спортното движение, което самостоятелно организира подбора, обучението и мениджмънта на доброволци. Министър Глушков даде за пример няколко български организации - Българската федерация по кик-бокс и муай-тай, която е приела своя доброволческа програма; федерациите по ветроходство и софтбол, които включват доброволци в съдийски състави; и тази по триатлон, покриваща разходите на доброволците, свързани с доброволния труд и издава сертификати за доброволчество.
„Считаме, че на европейско ниво би могло да се продължат усилията в посока укрепване на статута на участващите в дейности по мобилност доброволци, както и да се създаде система, за да се гарантира признаване на придобитите от тях компетентности“, завърши Георги Глушков.
По-рано днес той участва в неформален обяд на министрите на спорта, които дискутираха темата „Мястото на жените в спорта“.
„Националните политики на България разглеждат мултидисциплинарно и многостепенно женското участие и лидерство както в спорта, така и в други сектори. Това е процес, който преминава през образованието и обучението, младежките политики, трудовата и социалната политика. Той бива допълван с предприемане на специфични мерки за стимулиране на участието на жените и женското лидерство, каза министър Глушков по време на неформалния обяд. - Равнопоставеността на жените и мъжете в спорта се постига чрез предоставянето на еднакви възможности за развитие, честно и равноправно отношение на всички нива, оценяване с достойнство на труда и постигнатите спортни успехи“.
Той сподели, че в рамките на проекта - „Младежки дневен ред 2027 – Овластяване на младите жени в дух на активно гражданство и европейски ценности“ са проведени редица дебати, организирани са проучване и семинар с основен фокус върху перспективите пред младите жени в Европа, тяхното по-широко участие в обществения живот и лидерството, включително в спорта. И добави, че България е една от страните с традиции и резултати в насърчаването на жените и женското лидерство в спорта.
„Олимпийските игри в Токио доказаха, че в България жените са сред най-разпознаваемите спортисти, изтъкна министър Глушков. - Жени спечелиха златни медали за страната в каратето, в бокса, в художествената гимнастика, както и медали в стрелбата и борбата. Не на последно място, разбира се, ще отбележа и сребърните медали от европейските първенства по шах, спечелени от жени. Жените се представят успешно в традиционно „мъжки“ спортове, което дава силен тласък за преодоляване на традиционните полово-ролеви стереотипи.“
Георги Глушков е в Брюксел за Съвета по образование, младеж, култура и спорт заедно със заместник-министъра на младежта и спорта Петър Младенов. Двамата проведоха редица срещи в столицата на Европейския съюз.
Министър Глушков проведе разговор с европейския комисар за иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж Илиана Иванова. Той събеседва и с колегите си от Румъния, Хърватия, Гърция и Кипър.
Петър Младенов пък се срещна с генералния директор за образование, младеж, спорт и култура на Европейската комисия Пиа Хансен и помощник-генералния секретар на ООН по въпросите за младежта Фелипе Пулини.