2. Други спортове
  3. Изключителни полуфинали в хандбалното ни първенство

Изключителни полуфинали в хандбалното ни първенство

Ясни са финалистите за титлата

Мъжкият отбор на „Чардафон“ (Габрово) ще спори за бронзовите медали в първенството при дебюта си в елитната „А“ РХГ.

Съставът на Христо Йорданов не успя да се класира за Суперфинала, след като загуби и втория полуфинален двубой срещу „Добруджа“ с 29:30.

Първата среща, играна преди седмица в Добрич, беше спечелена от домакините с 32:23 и така с 2:0 победи тимът на Георги Андреев си осигури за седми път в своята история участие в двубоя за титлата, в който ще срещне носителя на Купа България и лидер след редовния сезон „Локомотив“ (Варна).

„Чардафон“ изпусна победата в началото на второто полувреме. След първата част габровският тим водеше с 15:13. Три поредни попадения на Дошкун Якубов възстановиха равенството, а Стефан Ефтимов в 38-а минута изведе „Добруджа“ напред – 17:18. Последва още една серия от четири безответни попадения във вратата на домакините и от този момент до края тимът от Добрич не изпусна лидерството за крайната победа.

Със страхотно изиграно второ полувреме отборът на „Бъки“ направи впечатляващ обрат в мача срещу „Свиленград“ от последния кръг в основната фаза на държавното първенство при жените и се класира като първенец за Суперфинала. Габровските хандбалистки изоставаха със седем гола, но избухнаха през вторите 30 минути и не само се върнаха в мача, а направиха и разлика за финалното 30:24. Над всички отново беше Лидия Ковачева. Лидерката на „Бъки“ реализира 15 гола за успеха.

Нищо не предвещаваше такъв изход от мача през първата част. Габровските хандбалистки играха изключително слабо и дадоха възможност на гостенките да поведат и да натрупат аванс, който в 24-а минута достигна до стряскащите 7 гола – 7:14. Моментен импулс имаше между 25-27-а минути, в които „Бъки“ успя да реализира три последователни гола, два от които на 14 годишната Мари Томова, и да намали на 10:14

„Свиленград“ обаче бързо възстанови загубеното, за 10:17. 10 секунди преди края на полувремето Лидия Ковачева изработи 7 метров наказателен удар, който сама реализира в последствие, и на почивката съставът на Павел Дженев се оттегли с комфортен аванс от 6 гола – 11:17.

Това, което се случи през втората част, ще остане в историята. На терена излезе тотално преобразен отбор на „Бъки“, който отнесе смаяните „амазонки“. Възпитаничките на Веселина Златева заиграха изключително организирано в защита и затвориха подстъпите към вратата си. Полувремето тръгна с четири поредни попадения на домакините.

„Свиленград“ реализира за първи път през втората част в 38-а минута, чрез Кристина Миланова, но последва нова серия на домакините и в 41-а на таблото светна равенство – 18:18. Съставът на Павел Дженев падна духом, а и скоростта на домакините дойде в повече на избраничките му. От там до края на терена имаше само един отбор. За 25 минути хандбалистките на „Бъки“ реализираха 14 гола и допуснаха само 3 (!). Съответно резултатът от 11:17 стана 25:20. Нови три поредни гола на Лидия Ковачева увеличиха разликата до 28:21. Блестящата Ковачева имаше и последната дума в мача, като реализира с хълбочен удар 4 секунди преди сирената, оформяйки крайното 30:24.

В спора за златните медали „Бъки“ ще срещне миналогодишния шампион „Етър 64“(Велико Търново) и ще има домакинско предимство в серията, в която ще се играе до 2 победи от три мача.

Първият мач е на 13-и май (събота) в зала „Орловец“. Втората среща ще бъде в уикенда 20-21 май.
Стефани Стоева спечели титлата на международния турнир по бадминтон в София

На финала Стефани Стоева постигна успех над третата поставена Гергана Павлова

Налбантова е 4-а поставена на Световното първенство по бадминтон до 19 г.

Шампионатът ще се проведе от 7 до 13 октомври в Нанчан (Китай)

Изненада! Отмениха световния рекорд на Цанко Цанков

Преплува ли в крайна сметка Цанко 120 км по Дунав?

Стилияна Николова: Подобно нещо няма как да се забрави

Два месеца след Олимпиадата тя отново е в залата

Сестри Стоеви стигнаха полуфинал на международния турнир в София

На 1/2-финалите ще играят още Михаела Чепишева/Цветина Попиванова и Таня Иванова/Гергана Павлова