2. Други спортове
  3. Кирчев ще се бори за олимпийска квота и за медал на Световното

Кирчев ще се бори за олимпийска квота и за медал на Световното

Страхуват се от него, каза треньорката на най-добрия ни каякар

Трикратната европейска шампионка на 200 м едноместно кану Станилия Стаменова се възстановява от контузия в рамото, получена след първенството на Стария континент в началото на май, по време на тренировка в гребния канал в Пловдив, съобщи днес в Пресклуб “България” олимпийският шампион в две дисциплини и личен треньор на състезателката Николай Бухалов. По тази причина талантливата ни кануистка остана 7-ма на финала на Световната купа в Дуисбург, Германия, завършил преди 2 дни. Беше късно да отменим заявката за участие, добави наставникът. Той е убеден, че възпитаничката му може да спечели златния медал на Световното първенство през август в Италия, защото фаворитката за титлата от Канада е преодолима. Станилия има сребърен медал от Световно първенство, искаме да е първа, очерта плана за следващото стъпало нагоре именитият треньор. Еврошампионката сподели, че ако е била в нормална кондиция в Дуисбург, е щяла да изостане от най-добрата на половин лодка, разлика, която може да заличи.

Класиране в челната осмица на Световното първенство носи и олимпийска квота за Рио, но едноместното кану на 200 м за жените ще влезе в програмата на Игрите през 2020 г., така че Станилия ще отложи мечтата си за най-ценния медал в кариерата на всеки спортист. Мирослав Кирчев обаче, най-добрият в мъжкия ни каяк, ще се надпреварва и за квота, и за медал на Световното първенство.

На Световната купа в Дуисбург той зае четвърто място на финала в олимпийската дисциплина едноместен каяк 1000 м и спечели бронзовия медал в неолимпийската дистанция на 500 м. “В подготовката има резерв. Работя постепенно и бавно за медал на Световното”, каза личната треньорка на Мирослав Ева Пашева. Тя е много доволна, че възпитаникът й показва на състезания, че се е абстрахирал от големите имена, от световните и олимпийски шампиони в каяка. "Те го наблюдават и се страхуват от него", сподели специалистката. Мирослав пропусна Европейското първенство в Чехия, защото още не беше добре подготвен, но през юни му предстои участие на Европейските игри в Баку. Там ще стартира на 1000 м и на 200 м. "По мое време когато се състезавах, силните бяха в Европа, сега има много класни извън Стария континент. Конкуренцията става все по-силна и въпросът е кой има по-голяма психическа издържливост", каза на пресконференцията селекционерът на националните отбори към БФ Кану-каяк, олимпийският медалист  Милко Казанов.

Насар ляга под ножа след световното

Проблемите във федерацията не ме разсейват, казва звездата във вдигането на тежести

Стефани Стоева си осигури медал в Кайро

Стефани Стоева продължава на полуфиналите на международния турнир по бадминтон "International Series" в Кайро

Нургюл Салимова приключи с реми в Лондон

Българската шахматистка Нургюл Салимова завърши с 5 точки участието си в отборния турнир Глобална шахматна лига 2024