2. Други спортове
  3. Колоездачите от Цар Симеон взеха две трети места на Обиколката на Солун

Колоездачите от Цар Симеон взеха две трети места на Обиколката на Солун

Малшансът не попречи на Николай Генов да направи много силно състезание

Силен старт на сезона направиха състезателите на пловдивския клуб по колоездене Цар Симеон 1898. Те се завърнаха с две трети места - индивидуално и отборно, в крайното класиране от международната колоездачна обиколка на гръцкия град Солун.

Юношеският национал Николай Генов завърши трети в индивидуалната надпревара при младежите. В първия ден беше предвиден пролог - атрактивен 7-километров критериум по брега на морето на гръцкия град, но при много силен страничен вятър. В него 18-годишният пловдивчанин Николай Генов се представи отлично и извоюва първото място при младежите, като стана 9-ти при мъжете.

В следващите два състезателни дни, бегачите трябваше да преминат през два тежки общи старта - съответно по 105 км и 120 километра, които на практика определиха и призьорите. Във втория ден 82 километра преди финала започна солидно изкачване, а в 89-ия километър стана разкъсване на групата след няколко атаки. Генов изостана от откъсналата се група, а на 91-ия километър реши да атакува, за да достигне бегълците. 15 километра преди финала той влезе много остро в един десен завой и падна лошо. Наложи се да сменя велосипеда си.

В третия ден Генов направи поредно силно каране и отново стана първи при младежите, въпреки, че отново го преследваше малшанс. 70 км преди финала Генов счупи скорости и добре, че наблизо до него караше неговия съотборник от мъжкия тим на "Цар Симеон 1898" Велизар Фурлански, който му преотстъпи неговия велосипед и Генов продължи, и се върна в челото на колоната. След множество атаки, в последния километър Николай реши да пробва късмета си с атака 500 метра преди финала се откъсна пред колоната. Пловдивчанинът дори направи аванс от 20 метра, но 50 метра преди финала групата го настигна и така той финишира 5-ти след мъжете, но първи в етапа при младежите. Така в крайното индивидуално класиране Генов влезе в тройката.

"Искам да благодаря на моите съотборници от Цар Симеон 1898, които изключително много ми помогнаха. Този успех в Гърция го дължа и на тях. Много съм доволен от това трето място в началото на сезона, чувствам се в добра спортна форма и се надявам да продължавам така и занапред", каза Генов.

В отборната надпревара на тура Цар Симеон 1898 също е трети при младежите. Международната колоездачна обиколка на Солун събра над 150 състезатели от Хърватия, Словения, Гърция, Унгария, Сърбия и Холандия.

49-годишна гимнастичка иска да участва в Лос Анджелис 2028

49-годишната Чусовитина е участвала осем пъти на Олимпийски игри

Винер обяви защо напусна президентския пост на руската художествена гимнастика

Тя е предлагала поста на олимпийската шампионка Алина Кабаева

Насар ляга под ножа след световното

Проблемите във федерацията не ме разсейват, казва звездата във вдигането на тежести

Стефани Стоева си осигури медал в Кайро

Стефани Стоева продължава на полуфиналите на международния турнир по бадминтон "International Series" в Кайро

Нургюл Салимова приключи с реми в Лондон

Българската шахматистка Нургюл Салимова завърши с 5 точки участието си в отборния турнир Глобална шахматна лига 2024