1. Novsport
  2. Други спортове
  3. Николай Петков: Не бих искал да съм ръководител на експедиция до К2, искам да се кача на върха

Николай Петков: Не бих искал да съм ръководител на експедиция до К2, искам да се кача на върха

Днес в пресклуб „България” своя златен знак за изключителни спортни постижения получи алпинистът Николай Петков, предаде репортер на Novsport.com. На 11 ноември участникът в паметната българска експедиция за изкачване на Еверест през 1984 година навърши 50 години.

Николай Петков: Не бих искал да съм ръководител на експедиция до К2, искам да се кача на върха

Днес в пресклуб „България” своя златен знак за изключителни спортни постижения получи алпинистът Николай Петков, предаде репортер на Novsport.com. На 11 ноември участникът в паметната българска експедиция за изкачване на Еверест през 1984 година навърши 50 години.

„50 години е добър момент за преосмисляне на нещата. Аз мисля, че още имам място в алпинизма и мога да издържа поне още едно десет години, ако нещо не ми мине път”, заяви юбилярът на пресконференцията след награждаването. „Добре съм физически, поддържам добра форма,имам мотивация и имам планове, които мисля да осъществя”, заяви Петков.

На днешната проява присъства и една от звездите на съвременния български алпинизъм Дойчин Боянов, който през 2004 година участва в експедицията посветена на 20 години от първото изкачване на Еверест от българи и покори върха без кислороден апарат.

През следващата година Дойчин Боянов и Николай Петков планират съвместни експедиции за изкачване на два осемхилядника за един сезон.

За Петков най-голямото предизвикателство е покоряването на К2 . „Не бих искал да съм ръководител на една евентуална българска експедиция до К2, искам да се кача на върха”, коментира алпинистът.

„Алпинизмът в света в момента се развива в две посоки – едната е комерсиалната – организирането на различни експедиции за любители, но планината тази година наказа доста от опитите и се дадоха повече от 10 жертви. Другата посока на развитие е спортната, с по-екстремни изживявания и добрата подготовка”, коментира Петков. Според него втората посока на развитие е правилната, защото в крайна сметка е минало времето на „колекциониране на осемхилядници”.

Николай Петков си спомни и за първото покоряване на Еверест от българска експедиция – през 1984 година, когато загива Христо Проданов.

„Няма толкова добре подготвена експедиция досега. Ние се готвихме за това повече от две години. С Кирил Досков тръгнахме към върха с мисълта, че това може да са последните ни стъпки. От тази страна,  от където ние катерехме вече имаше един смъртен случай през 1979 година, загубихме и Христо Проданов. Решихме да вървим, въпреки снегът, който натрупа преди атаката. Тръгнехме без въже и без излишен багаж, дори оставих джобното си ножче в базовия лагер, за да не ми тежи. Това е една хубава приказка, която имам шанса да мога да си припомням”, върна се назад във времето алпинистът.

Експедицията на българските алпинисти приключва с успех – на 9 май 1984 година за първи път българи стъпват на „покрива на света”, изкачвайки Еверест за 6 часа и 11 минути по най-трудното трасе за това. Времето, за което е качен върха, е своебразен рекорд , а освен българите и една словашка експедиция, никой не е стъпвал на Еверест по западния гребен.

Николай Петков ще празнува 50-ата си годишнина на 6 декември на хижа „Мальовица” заедно с останалите членове на експедицията, които също станаха на по 50 години. Това са Иван Масларов, Кирил Досков и Любомир Илиев.

Novsport.com ви припомня 14-те осемхилядници в света с галерия, в която снимките са подредени според класацията:

1. Маунт Еверест, Непал - 8850 метра

2. К2, Пакистан - 8611

3. Кагченджунга, Непал - 8586

4. Лхотце, Непал - 8516

5. Макалу, Непал - 8463

6. Чо Ою, Непал - 8201

7. Даулагири, Непал - 8167

8. Манаслу, Непал - 8163

9. Нанга Парбат, Пакистан - 8125

10. Анапурна, Непал - 8091

11. Гашербрум I, Пакистан - 8068

12. Броуд Пик, Пакистан - 8047

13. Гашербрум II, Пакистан - 8035

14. Шиша Пангма, Тибет - 8013