2. Други спортове
  3. Румъния световен шампион по риболов в Пловдив, българите са седми

Румъния световен шампион по риболов в Пловдив, българите са седми

Националният отбор на Румъния обра медалите на 4-ото Световно първенство по спортен риболов в дисциплината „Свободен стил Метод Фидер“ на Гребния канал в Пловдив. Шампионският тим на северните ни съседи улови общо 102.505 кг риба и вдигна титлата, следван от съставите на Унгария и Словакия. В класирането по нации България завърши на седмо място с улов от 59.180 кг, което беше отчетено като много добро представяне с оглед на поставената задача от Българската федерация по риболовни спортове за място в топ 10. Участваха общо 29 отбора и 115 състезатели от 17 държави.

Индивидуален шампион стана румънецът Богдан Вучулеску, следван от представителя на Унгария Бенце Шабо и друг състезател на Румъния Шербу Хорациу. Първенецът вдигна титлата с улов за двата състезателни дни от 34.870 кг. Общо за двата дни на канала се хвана 1373.815 кг риба. От нашите национали най-добре се представи Андрей Андрианов, състезател на „Ривер Монстърс“ (Горна Оряховица) с 28.440 кг.

Победители станаха отборите, които най-добре владееха риболова на каракуда. Именно този вид се оказа най-подходящия за трупане на килограми в живарниците. За по-предно класиране обаче се налагаше да бъдат извадени и поне един или два шарана, някои от които достигаха до 5-6 кг. Улавянето им обаче се оказа сложна работа и нерядко имаше скъсани влакна, изправени куки и откачени едри риби. Считаният сред фаворитите отбор на Англия, предвождан от прочутите риболовци Фил Рингерс и Томи Пикеринк, остана чак на десето място при нациите.

„Поздравявам организаторите, които си свършиха работата отлично, както и всички състезатели и треньори. Световното първенство беше изключително интересно, видях прояви на много високо майсторство на канала. Спечелиха тези, които най-добре знаеха как се лови каракуда“, заяви представителят на Световната федерация по спортен риболов ФИПС Ян Ван Шендъл от Холандия.

Председателят на Българската федерация по риболовни спортове Георги Михайлов добави, че само за тази година това е второ световно първенство по спортен риболов, което се организира в Пловдив след мондиала за мастърс, ветерани и хора с увреждания по-рано през юни. На 15 и 16 ноември във Велико Търново ще се проведе и световният шампионат по скоростен риболов на пъстърва в затворен водоем – Троут Ареа, като се очакват 15 национални отбора да мятат въдици на базата за спортен риболов в село Къпиново. „Всички сме много благодарни на община Пловдив и управата на Гребния канал за безценната помощ, която ни оказват. По оценка на ФИПС каналът е едно от трите най-добри съоръжения за провеждане на световни първенства по спортен риболов, за което ще издигнем кандидатура в някоя от следващите години тук да се проведе и шампионатът за юноши и младежи“, каза още Михайлов.