2. Други спортове
  3. Руснак спечели Европейското по шахмат

Руснак спечели Европейското по шахмат

Българският гросмайстор Иван Чепаринов завърши на 14-о място в Скопие

Българският гросмайстор Иван Чепаринов, който от миналото лято се състезава за Грузия, завърши на 14-о място на европейското първенство по шахмат за мъже, което се проведе в северномакедонската столица Скопие.

Чепаринов приключи 11-кръговия турнир със 7,5 точки, след като постигна 5 победи, 5 равенства и допусна само една загуба.

Шампион стана руснакът Владислав Артьомиев, който завърши с 8,5 точки и по-добри допълнителни показатели от сребърния медалис Нилс Гранделиус (Швеция), който също събра 8,5 точки.

Артьомиев бе едноличен лидер преди последния кръг, в който удържа реми с черните фигури срещу представителя на Израел Максим Родщайн, докато също с черните Гранделиус надигра унгареца Бенжамин Гледура.

Бронзовото отличие с 8 точки завоюва полякът Пиорун Кацпер.

От българските състезатели, състезаващи се под влага на Европейския шахматен съюз заради все още отказваното на родната федерация членство, най-напред завърши Петър Г. Арнаудов, който с 6,5 точки е на 89-о място.

Тийнейджърите Цветан Стоянов и Момчил Петков събраха по 5,5 точки и с тях финишираха на 185-о и 208-мо място. Останалите българи в турнира са извън първите 210.

В европейското първенство участие взеха 360 шахматисти.