2. Други спортове
  3. Станка Златева остана без медал в Баку

Станка Златева остана без медал в Баку

Няма да има медал за българските състезателки във втория ден на турнира по борба

Българските състезателки от втория ден на турнира по борба за жени от европейските игри в Баку ще останат без медали, след като в три от категориите допуснаха загуби още на старта. Най-голямата надежда на българската делегация за медал отново беше в Станка Златева, но 5-кратната световна и 6-кратна европейска шампионка беше туширана още в първата си схватка за деня, а нейната съперничка отстъпи на Екатерина Букина на полуфиналите.

Станка Златева отпадна още на осминафиналите на турнира в категория до 75 килограма, след като допусна туш само 1:29 минути след началото на схватката си срещу Ясмин Адар. 23-годишната туркиня тушира и украинката Оксана Вашчук на четвъртфиналите, след което се изправи в битка срещу дългогодишната съперничка на Станка Златева на световни и европейски първенства Екатерина Букина.

28-годишната рускиня започна много лошо мача, след като Адар я хвана в клинч, а две пренасяния й донесоха преднина от 4:0 точки. Букина намали пасива си до една точка при 4:5, а във втората част контролираше борбата на тепиха и постигна пълен обрат, за да се класира на полуфинала с общ резултат 14:11. В битката за златото Букина ще се изправи срещу една от другите най-успешни състезателки от бившата категория до 73 килограма в свободната борба - Василиса Марзалюк от Беларус.

В категория до 53 килограма Пепа Димитрова загуби с технически туш при десет точки разлика още на старта срещу унгарката Мерцедес Денес, която беше туширана от Анджела Дороган от Азербайджан на 1/8-финалите.

Подобна беше ситуацията при Елина Васева при 63-килограмовите, след като българката беше туширана от латвийката Анастасия Григориева, която в последствие отстъпи на рускинята Валерия Лазинская на четвъртфиналите.

Единствената българска победа за сутрешната сесия спечели Мими Христова, която победи германката Луиза Ниймеш със 7:0 точки на 1/8-финалите. Впоследствие обаче родната състезателка в категория до 58 килограма отстъпи с 4:6 точки на Ирина Нетреба от Азербайджан, която по-късно отстъпи на унгарката Емес Барка на полуфиналите.

Стефани Стоева си осигури медал в Кайро

Стефани Стоева продължава на полуфиналите на международния турнир по бадминтон "International Series" в Кайро

Нургюл Салимова приключи с реми в Лондон

Българската шахматистка Нургюл Салимова завърши с 5 точки участието си в отборния турнир Глобална шахматна лига 2024