2. Други спортове
  3. Турнир по шахмат за хора са увреждания ще се проведе утре

Турнир по шахмат за хора са увреждания ще се проведе утре

Столична община със съдействието на Шахматен клуб „Левски” София организират турнир по шахмат за хора са увреждания. Турнирът се провежда под патронажа на г-жа Албена Атанасова, заместник кмет на град София и се посвещава на 3 декември – Световен ден на хората с увреждания.

Целта е  да се повиши популярността на шахмата и се даде възможност за изява на тези, които невинаги имат възможност да покагат възможностите си по отношение на спорта и конкретно на шахмата, поясниха организаторите на турнира на пресконференция днес, предаде репортер на Novsport.com.

Надпреварата ще се проведе на 3 декември 2008 г. от 11 часа в Шахматен дом „Г. Гешев”, София, бул. „Хр. Ботев“ № 39, като ще се играе по швейцарска система в 7 кръга. Турнирът се провежда по правилата на ФИДЕ за блиц-шахмат. За направа на двойките се използва компютърната програма „SWISS MANAGER“.

Право на участие ще имат всички, които са освидетелствани като група с увреждания, без ограничения във възрастта, записали се за участие в посочения срок, поясниха от ШК „Левски”. Класирането е индивидуално, съобразно набраните точки. При равенство се използват допълнителни показатели, утвърдени от Международната шахматна федерация (ФИДЕ) и обявени на Техническата конференция преди турнира. Победителите получават купи, плакети, грамоти и медали. Осигурени са предметни награди от Столична голяма община – отдел Социални дейности, Шахматен клуб „Левски“ и спонсори. Всички награди ще бъдат оповестени на техническата конференция.

Програма на турнира :

11-11,20 ч. – Техническа конференция

11,30 ч. – Начало на турнира, I, II, III и IV кръг

12.30 ч. – Коктейл за участниците

13,30 часа – Продължаване на турнира – V, VI и VII кръг

14,30 ч. – Закриване на турнира, обявяване на класирането, награждаване и коктейл за участниците.

На днешната проява присъства и трикратният световен шампион за хора с увреждания – международният майстор Веселин Георгиев .

Титлите си Георгиев печели на  първенствата организирани от ICSC (International Committee for Silent Chess), през 2000 в Закопане (Полша), 2004 г. в Маленте (Германия) и 2008 г. в Санкт Гален (Швейцария). През 1996 г. в Ротердам (Холандия) е вицешампион. Състезател е на Шахматен клуб ЦСКА. Участва на две шахматни олимпиади за отбора на шахматистите с увреден слух, където изиграва 25 партии (10 победи, 8 равенства и 7 загуби).

Георги Глушков откри учебната година в НСА "Васил Левски"

В Португалия: Ксения Момчилова 6-а на Световната купа по паркур

Скандал! Селекционерът на България на Шахматната Олимпиада в конфликт на интереси

Футболът има късмет, че Градев не му стана президент, пише изгоненият от БСФШ Георги Чернев

Над 350 състезателки участваха в третото издание на турнира по художествена гимнастика "Фрезколиада"