1. Novsport
  2. Други спортове
  3. Веселин Овчаров постави пореден рекорд

Веселин Овчаров постави пореден рекорд

Сега му предстои участие в най-престижното световно въздушно състезание

Веселин Овчаров постави пореден рекорд

Парапланеристът Веселин Овчаров постави пореден рекорд. По време на серия от полети в Кишада, Бразилия, той успя да измине разстоянието от 344 километра по въздух, което е най-дългото, правено от българин досега. Предишният рекорд беше 313 км, поставен от Николай Велев от София.

Изборът на Кишада не е случаен. Бразилският щат Сеара, в който се намира градът, по традиция привлича някои от най-добрите парапланеристи от цял свят. Условията, които предоставя той по това време на годината, са изключително подходящи за дълги прелети и поставяне на рекорди, както се случи и с Весо Овчаров.

“Тази година за първи път имах възможността да посетя от “първа ръка” това мечтано от мен място, което винаги ме е привличало с потенциала си. То оказа в пъти по-сурово и предизвикателно от представите ми да летиш над равнини и слабо начупен терен. Условията варират и има възможност за спокойни и приятни полети, но повечето дни от пика на сезона са много динамично преживяване.“ – разказва Весо за щата Сеара, който е известен като една от най-сухите и топли части на Бразилия.” – разказва Весо за щата Сеара, който е известен като една от най-сухите и топли части на Бразилия.

„Изисква се много сериозна подготовка, а и разбира се – екипировка от висок клас, както и пилотът да е повече от добре подготвен. За да имаш „безопасен шанс“ да прекосиш дивите и обширни площи, далеч не толкова гостоприемни, колкото изглеждат на снимки или видео, трябва да навигираш между редица препятствия, силни пропадания и ротори, около множеството хълмове. Дори внушителните Хималаи или Каракорум не са такова предизвикателно място, когато стане дума за силна турболенция и силни ветрове. Шепа “кацалки” са оскъдно разхвърляни, а скоростта ти спрямо земята е винаги висока от 60 км до невероятните 100+ км в час, което е добре за потенциала на голям прелет, но не и за безопасността на кацанията. Термиките също са далеч от постоянни – от тесни нули до 7 – 8 метра в секунда качвания, сутрин често са по-скоро слаби, силният вятър ги накъсва, ниските облаци често не позволяват да се издигнеш на повече от 1000 метра височина над терена, а вихрушките „прашни дяволи“ са ежедневна компания.“ – добавя той за Кишада, където постави рекорда си.

„За дните, прекарани на това място изживяванията ни също варираха – от почти опасни до чисто луди, което те кара да обичаш и уважаваш това място по специален начин. Доста специфичен и нехарактерен район, който може да е безпощаден в момента, в който решиш да “я караш” както си знаеш. Голямата борба настъпва, когато решиш да подминеш някоя термика и да летиш по-бързо и паднеш ниско без безопасни или никакви места за кацане.“ – разказва още парапланеристът за условията за летене.

През първата седмица от престоя си в Кашада Весо е летял заедно с Ондрей Прочазка. Разстоянията, които са достигали, са били до 225 км. „Полетите ни бяха над доста диви зони, без GPS. Затова и реших да се върна малко назад и да кацна в цивилизацията, а Ондрей рискува и продължи напред до 290 км.“ – разказва Весо за първата си бразилска седмица.

Следващите дни са били с, както казва Весо: „доста колапси и парашутно настроение, а когато си толкова ниско над земята, не е като да има много време за реакции“. През тези дни той се е доближавал на „милимунди“ от земята и е изживял няколко от онези редки ситуации, при които крилото сработва в последния миг преди сгромолясването на земята.

Сега му предстои участие в най-престижното световно въздушно състезание – World Air Games, което ще се проведе в началото на декември в Дубай. Той, заедно със състезателя по парапланеризъм в дисциплина целно кацане – Валери Цветанов, са единствените българи, които ще участват във въздушните игри. Състезанието в Дубай има значимостта на олимпиада за въздушните спортове. То се провежда на интервал от минимум четири години и участието в него е само със специална покана, която се прави въз основа на постиженията за определен период от време.

10-и юбилеен турнир „Морски звезди“ и Приз „Меглена Михайлова“

Той ще се проведе на 12 и 13 октомври

Цанко Цанков: В основата на атаката срещу мен са българи

Плувецът говори за скандалите с рекордите му от последните седмици

Кралев разкри проблемите, които парализират спортните училища

Парите, които инвестираме в спортни училища, трябва да са оправдани, казва бившият спортен министър

Завърши втората гребна регата „Черно море“

Над 50 гребци от цялата страна, показаха своите умения в най-атрактивните дисциплини на академичното гребане

Илиана Раева: За мен е истинско щастие да ви слугувам

Раева беше преизбрана за четвърти пореден път за президент на БФХГ

Преизбраха Илиана Раева за президент на Българската федерация по художествена гимнастика

Тя остана на поста си с пълно мнозинство

Безпрецедентно решение! МОК удари българския бокс (ДОКУМЕНТ)

Боксът е аут от следващите Олимпийски игри, Национални федерации, членове на IBA губят всички права

Глушков даде старт на второто издание на крос „Скалите“

Министърът на спорта впечатлен от организацията на надпреварата в Белоградчик

Две титли и общо 11 медала спечелиха българите от международния турнир по бадминтон в София

Добро представяне на българските бадминтонисти