2. Други спортове
  3. Веселин Топалов награди новите шампиони на България по класически шахмат

Веселин Топалов награди новите шампиони на България по класически шахмат

След оспорвана борба гросмайстор Момчил Николов от ШК Балчик при мъжете и гросмайстор Адриана Николова от ШК Троян при жените спечелиха финалите на тазгодишните Държавни индивидуални първенства по класически шахмат.

86-ото национално първенство за мъже и 71-вият шампионат за жени се проведоха в клуб "Black & White", част от развлекателен комплекс "Palms Royale Sofia", а почетен гост на стилната церемония, с която се закриха турнирите, бе световният шампион гросмайстор Веселин Топалов. Той награди и шампионите в двете категории.

При мъжете гросмайстор Николов, гросмайстор Ивайло Енчев от ШК Абритус Разград и ФИДЕ майстор Никола Кънов от ШК Елит завършиха деветкръговата надпревара с равен резултат от по 6,5 точки. По добрите допълнителни показатели на Момчил Николов му отредиха златния медал.

При дамите гросмайсторът за жени Адриана Николова и международен майстор Ива Виденова-Куляшевич от СКШ Локомотив-Пловдив приключиха с по 8,5 точки. Двете изиграха допълнителен тайбрек по ускорен шахмат, в който тримфира Николова. С бронзовия медал остана международен майстор за жени Елица Раева от ШК Пристис Русе.

И за двамата шампиони това е втора републиканска титла.

Наградният фонд на турнира, организиран от Българска федерация по шахмат 2022, бе 25 000 лева. Сред спонсорите бе и Palms Bet.