2. Други спортове
  3. Владимир Дубов и Елица Янкова донесоха още две олимпийски квоти

Владимир Дубов и Елица Янкова донесоха още две олимпийски квоти

България вече има пет квоти за Рио, но те не са поименни

Владимир Дубов и Елица Янкова донесоха още две олимпийски квоти за игрите Рио 2016. На квалификационния турнир в Зренянин, Сърбия и двамата стигнаха финалите в своите категории.

Дубов бе убедителен при 57-килограмовите на свободния стил, след като победи и тримата си съперници с технически туш.  На старта в категорията Дубов се справи с македонеца Лабазан Аксербиев (Македония) - 10:0,на четвъртфиналите срази испанеца Леван Вартанов с 10:0, а а полуфинала се справи с Ел Куадак (Франция), трети от европейско първенство, с 12:0. Така на финала по-късно днес Дубов ще излезе срещу Мнацканян (Армения).

При 48-килограмовите световната шампионка за девойки Елица Янкова прегази на старта в кат. до 48 кг Яна Стадник (Великобритания) с 14:2, наложи се над Евин Демирхан (Турция) с 8:2, а на полуфинала надделя и над Марина Маркевич - 6:2. За златото в следобедния сеанс Янкова ще излезе срещу румънката Алина Вук.

На крачка от олимпийските квоти остана Александър Костадинов при 59-килограмовите на класическия стил. На полуфинала той загуби от руснака Санал Семенов с 2:12. Преди това европейския ни шампион записа победа срещу бронзовия олимпийски медалист Роман Амоян (Армения) с 5:-, а на четвъртфиналите надделя и над турчина Учунчу с 4:2.

Само финалистите във всяка категория взимат квоти за Рио. Така следобяд Костадинов ще излезе за бронза срещу Фазлджиджа (Швеция).

Останалите наши представители не успяха да стигнат до финалите и съответно до олимпийските квоти. Константин Стас (66 кг) загуби във втория кръг при класиците след 0:9 от бъдещия финалист Болквадзе (Грузия) -0:9. В репешажите обаче националът падна от шведа Томесен с 0:4 и приключи участието си.

В свободния стил Борислав Новачков (65 кг) загуби на четвъртфиналите от бъдещия финалист Гаджиев (Полша) с 0:7. А при жените Биляна ДУдова (53 кг)  бе спряна на старта от Кравчук (Полша) с 0:10. А след това загуби и  в репешажите от Ирина Ологанова (Русия) с 3:4.

България вече има 5 квоти за Рио, като те не са поименни.

Финалите започват в 19 часа, а утре надпреварата продължава с останалите категории и в трите стила.

Следващата квалификация е в Улан Батор (Монголия) другия уикенд.

10-и юбилеен турнир „Морски звезди“ и Приз „Меглена Михайлова“

Той ще се проведе на 12 и 13 октомври

Цанко Цанков: В основата на атаката срещу мен са българи

Плувецът говори за скандалите с рекордите му от последните седмици

Кралев разкри проблемите, които парализират спортните училища

Парите, които инвестираме в спортни училища, трябва да са оправдани, казва бившият спортен министър

Завърши втората гребна регата „Черно море“

Над 50 гребци от цялата страна, показаха своите умения в най-атрактивните дисциплини на академичното гребане

Илиана Раева: За мен е истинско щастие да ви слугувам

Раева беше преизбрана за четвърти пореден път за президент на БФХГ

Преизбраха Илиана Раева за президент на Българската федерация по художествена гимнастика

Тя остана на поста си с пълно мнозинство

Безпрецедентно решение! МОК удари българския бокс (ДОКУМЕНТ)

Боксът е аут от следващите Олимпийски игри, Национални федерации, членове на IBA губят всички права

Глушков даде старт на второто издание на крос „Скалите“

Министърът на спорта впечатлен от организацията на надпреварата в Белоградчик

Две титли и общо 11 медала спечелиха българите от международния турнир по бадминтон в София