1. Novsport
  2. Други спортове
  3. Внезапния възход на електронните спортове

Внезапния възход на електронните спортове

Интернет средата привлича все повече играчи

Внезапния възход на електронните спортове

Докато футболните стадиони, баскетболните зали, тeнис арените и т.н. стоя празни, интернет средата привлича все повече играчи.

Големите спортни лиги са водени от опитни мениджъри, които правят дългосрочни инвестиции в бъдещето, а е-спортовете вече заемат своето място в професионалния спортен свят.

НАСКАР първи усети вълната и организира специални турнири за своите фенове. Същото направиха и английските футболни отбори по време на пандемията, като FIFA мачовете бяха единствения шанс да забавляват запалянковците.

Фен базата от геймъри вече е достатъчно голяма и не бива да се пренебрегва повече. Онлайн стрийминг платформи, като Twitch събират милиони запалени играчи и осигуряват страхотно забавените за по-младата си аудитория.

След като глобалната здравна криза се разгъна толкова жестоко, много атлети и звезди заложиха на спортните симулатори, от сорта на FIFA и NBA2K20.

Естествено, професионалистите не пропуснаха да споделят пандемичните си занимания с многомилионната си аудиторията в социалните мрежи. Според данни на „ЛА Таймс“ по 8 милиона нови потребители са привличали електронните игри всеки ден от пандемията.

Огромното нарастване не е само при играчите. Множество хора предпочитат да гледат онлайн гейминг състезания. Младите хора прекарват огромна част от времето си в платформи, от сорта на Youtube и Twitch, където геймърите са основната група, продуцираща съдържание. 

Играчите вече не трябва да се събират в компютърни клубове, или да изграждат специални локални мрежи, в които да играят заедно. Напредъкът на хардуера и скоростното развитие на интернет позволи постоянна връзка с хора от другата страна на земното кълбо. Вече може да си говорите, да завързвате приятелства и най-вече да се забавлявате онлайн.

През 1988-а излиза първата онлайн-игpa, която привлича по три хиляди човека на ден. Днешните мултиплеър заглавия се радват на многомилионна аудитория, която ви позволява по всяко време на денонощието да намерите равностоен противник, с който да си организирате страхотен сблъсък.

Последното десетилетие на 20-ти век пък е времето на конзолите и мултиплеър игрите, като Super Mario, където може да премерите сили срещу един реален опонент.

В първите години на 21-ви пък настъпва времето на онлайн клубовете. Интернет кафетата изникват като гъби, а намирането на място за „нощна“ е все по-трудно занимание.

Всяко от децата на 90-те, дори и в България, е играло шутъри от сорта на Counter-Strike. Там те разлива и популярността на игри като Dota, League of Legends и Warcraft, дето може да играете с приятели, срещу опоненти от целия свят.

През 2015-та, Дан Кауфман влиза в офиса на списание ESPN и прочита на дъската бъдещето на гейминг индустрията, според главния редактор Чад Милман. Там са изписани: всекидневни фентъзи спортове, хазарт и спорт.

Кауфман, който по това време отговаря за сайта на авторитетното издание, избира да застане начело на отдела за спортни игри. Той също вижда тези три сфери като бъдещето на гейминга и иска да бъде в бизнеса от самото му начало.

Естествено, спортните симулатори винаги са били огромна част от гейминг пазара. Феновете винаги са искали да са част от най-големите състезания в света, а дори нишови заглавия като „World of Sailing” и „Le tour de France” се радват на стабилна база привърженици, която е готова да си купи всяко следващо издание на играта.

FIFA пък е в най-популярния спортен симулатор, още с първото си издание през 1994-а година. Огромната популярност на играта обаче идва през 2017-а година, когато е представен тъй наречения „FIFA Ultimate Team” където играчите имат пълна свобода да съставят перфектния отбор от футболисти (включително и вече отказали се легенди) и да се съревновават срещу реални противници от целия свят.

Интересна политика на играта е да дава карта с перфектен рейтинг на всички професионални футболисти, които играят FIFA. Така останалите фенове могат да разпознаят професионалистите и да им покажат какво могат с джойстик в ръка.

Трите най-популярни игри в света: Dota 2, League of Legends и Counter Strike пък се развиха като електронни спортове, въпреки че не включват спортна тематика. Наградните фондове от тези турнири достигат до няколко милиона долара, а на всички мачове са в листите на букмейкърите.

Последната супер популярна ниша са фентъзи игрите. Големият пробив бе с Premier League Fantasy, което привлича милиони фенове на английската Висша лига. Дори шампионът по шах Магнус Карлсен води в подреждането през миналата година. В днешни времена, всички големи първенства предлагат този вид забавление за своята аудитория.

Компании като DraftKings пък вплетоха хазарта и фентъзи лигите за да направят нов продукт, които печели фенове сред зрителите на американските спортове. 

Испанец е световен шампион в бягането по часовник при мъжете до 23 години

Йордан Петров с 57-мо място

Бургас приема Европейски фестивал по гимнастика "Golden Age Gym Festival 2024"

Вижте подробности

Трагедия с 3 жертви при катастрофа с автобус на отбор в Бразилия

Ранените са най-малко половин дузина, съобщиха властите

България е световен шампион по мажоретен спорт

Вижте подробности

Стилияна Николова вече мечтае за Олимпийските игри в Лос Анджелис

Гимнастичката провежда мастърклас заедно с Катрин Тасева

Победа и загуба за България на шахматната Олимпиада

Мъжете постигнаха успех в Будапеща

Цанко Цанков записа световен рекорд на 120 километра без спиране

Родният плувец взе разстоянието от село Ясен до Козлодуй за 18 часа 1 минута и 39 секунди

Николай Илиев: Никой не може да отнеме постиженията на Цанко Цанков

Вижте какво каза мениджърът на плувеца

Нови победи за България в седмия кръг на Шахматната Олимпиада

Вижте всички резултати