2. Други спортове
  3. Йоана Илиева – герой, титла за Евгения Позднякова

Йоана Илиева – герой, титла за Евгения Позднякова

Контузия сложи край на участието на най-силната българска сабльорка в шампионата

Йоана Илиева извърши геройство в европейското първенство по фехтовка за младежи и девойки (до 20 г.) в Пловдив. Контузия сложи край на участието на най-силната българска сабльорка в шампионата, но преди това тя спечели почти на един крак първия си бой в директните елиминации.

Илиева влезе с отличен актив в преките отстранявания, въпреки че още в двубоите от групата се възобновиха болките в левия й глезен. 15-годишната софиянка пострада няколко дни по-рано, по време на мача срещу Полша в отборната надпревара от европейския шампионат за кадетки (до 17 г.), също в Пловдив.

Йоана отново стисна зъби и в битката за влизане сред най-добрите 32 победи с 15-12 испанката Сузана Контрерас. Младата българка беше готова да излезе на пътеката и след това – срещу Евгения Подпаскова (Рус), но след консултации с лекарите треньорският екип на националния ни тим я извади от състезанието.

„Нямахме никакво право да рискуваме здравето на Йоана, което е най-важно, особено пък няколко седмици преди световните шампионати за кадети и младежи. Ако беше здрава, тя можеше да стигне много напред днес, дори до медал, но големите успехи за нея така или иначе предстоят, убеден съм в това. А и тя вече направи достатъчно в Пловдив“, заяви националният треньор на сабя Ивайло Воденов, треньор на Илиева и във Фехтовална академия „Етрополски“.

В потвърждение на думите на Воденов, основната съперничка на Илиева при кадетките и нейна връстничка – Лиза Пущай (Унг), стигна до финала при девойките. Няколко дни по-рано Йоана игра срещу унгарката за европейската титла до 17 г. и взе сребърния медал.

Във финала за девойки Пущай отстъпи с 12-15 пред София Позднякова (Рус).

Рускинята, която заслужи титлата след серия от убедителни победи, е с 4 години по-толяма от Илиева и Пущай. София получи златния медал от своя баща – многократният олимпийски и световен шампион на сабя Станислав Поздняков, който отскоро е президент на Европейската конфедерация по фехтовка.

До директните елиминации стигна и още една българка – Йоана Ефимова. В първия си бой там тя отстъпи с 5-15 пред Марго Жималак (Фр), която след това загуби от Позднякова.

Шампион на рапира за кадети стана италианецът Гийом Бианки, който във финала победи Кирил Бородачов (Рус) с 15-12 туша.

Глушков даде старт на второто издание на крос „Скалите“

Министърът на спорта впечатлен от организацията на надпреварата в Белоградчик

Две титли и общо 11 медала спечелиха българите от международния турнир по бадминтон в София

Добро представяне на българските бадминтонисти

Четири гимнастички от ансамбъла спират със спорта

Новината обяви президентът на Българската федерация по художествена гимнастика Илиана Раева

Стефани Стоева спечели титлата на международния турнир по бадминтон в София

На финала Стефани Стоева постигна успех над третата поставена Гергана Павлова

Налбантова е 4-а поставена на Световното първенство по бадминтон до 19 г.

Шампионатът ще се проведе от 7 до 13 октомври в Нанчан (Китай)

Изненада! Отмениха световния рекорд на Цанко Цанков

Преплува ли в крайна сметка Цанко 120 км по Дунав?

Стилияна Николова: Подобно нещо няма как да се забрави

Два месеца след Олимпиадата тя отново е в залата

Сестри Стоеви стигнаха полуфинал на международния турнир в София

На 1/2-финалите ще играят още Михаела Чепишева/Цветина Попиванова и Таня Иванова/Гергана Павлова