Диалогът на ЕС по въпросите на младежта е важен механизъм, който изгражда мост между младите хора и създателите на политики и предлага уникална възможност на взимащите решения да разберат за младите хора. В тази връзка е важно младите хора да бъдат добре информирани, активно ангажирани и консултирани, за да могат да представят перспективи и мнения. Това каза заместник-министърът на младежта и спорта Петър Младенов по време на свое изказване в частта „Младеж“ на заседанието на Съвета по образование, младеж, култура и спорт, което се провежда днес и утре в Брюксел.
Основната тема на срещата днес е „Политически дебат относно последващи действия по резултатите от Конференцията на ЕС за младежта (2 до 5 март 2024 г.)“.
„В България е създадена Национална работна група за изпълнение на Диалога на ЕС по въпросите на младежта. Тя има за цел да допринася за организирането на консултации и за насърчаването и въздействието на Диалога. Представителството в нея е балансирано, а участието на експерти от публичния сектор, младежките неправителствени организации и други заинтересовани страни допринася за изпълнението на Европейските младежки цели на национално и местно ниво, заяви още Петър Младенов пред колегите си от Европейския си съюз. - За да подобрим процеса на мониторинг и обратна връзка по отношение на резултатите от Диалога на ЕС по въпросите на младежта, трябва да работим в посока по-тясна координация и диалог между младите хора и политическите представители на ниво ЕС.“
Петър Младенов изтъкна още, че Европейската младежка конференция в Гент е осигурила стабилна основа за политически действия.
„Изведените препоръки и възможните конкретни мерки за тяхното изпълнение, определени от младите участници, отразяват директно техните потребности и предизвикателствата, пред които са изправени, като членове на съвременното общество. Считаме, че е необходимо те да бъдат взети предвид при разработването на местните, национални и европейски политики, имащи отношение към младите хора. Като важна роля играе и институционалната подкрепа, която е от основно значение за предоставянето на необходимата информация на младежите във връзка с изпълнението на тези мерки, каза Петър Младенов. - Някои от предложените мерки до голяма степен съществуват в България, като например, отстъпки при ползване на обществен транспорт за ученици и студенти, достъп до психолог в училищата, целево финансиране за млади хора с по-малко възможности в образованието, данъчни облекчения за закупуване и ремонт на жилища на млади семейства и по-добър достъп до възможности за финансиране на младежки дейности на местно ниво.
Приветстваме предложените от младите хора мерки, насочени към европейската младежка цел относно приобщаващите общества и ще работим съвместно за тяхното изпълнение.
Що се отнася до мерките на ниво ЕС, можем да отбележим, че тяхното прилагане би допринесло за насърчаването на приобщаващи общества, като съществена роля тук имат програмите на ЕС „Еразъм +“, „Европейски корпус за солидарност“, DiscoverEU и други.“
Заседанието на Съвета по образование, младеж, култура и спорт продължава на 14 май с частта „Спорт“, където участие ще вземе министърът на младежта и спорта Георги Глушков.