2. Евро 2012
  3. Кристиано Роналдо изстреля Португалия на полуфинал (видео+снимки)

Кристиано Роналдо изстреля Португалия на полуфинал (видео+снимки)

Португалия надигра убедително Чехия, но спечели само с 1:0, Роналдо тресна и две греди

Португалия победи заслужено Чехия с 1:0 в първия четвъртфинал на Евро 2012 и чака победителя от мача Испания – Франция на фазата на полуфиналите. След куп пропуски пред чешката врата и две греди на Кристиано Роналдо, суперзвездата на Реал Мадрид все пак успя да се разпише в 79-ата минута след чудесен удар с глава, който матира въздесъщия Петър Чех.

Португалия започна някак сковано на Олимпийския стадион във Варшава и Чехия се настани в тяхната половина в началните минути. Плашил добре се бореше в центъра, а Ирачек отправи първи удар, но той бе отклонен и от корнера не се получи нищо опасно.

Постепенно иберийците добиха увереност в разиграванията и задържаха все по-спокойно кълбото в свое владение. При един корнер за Чехия Роналдо се беше върнал да помогне и изчисти с глава, но рискува да си отбележи нелеп автогол. За негово щастие той успя да изчисти в нов корнер.

Гебре Селасие използваше включванията на звездата на Реал Мадрид в атака и на няколко пъти политаше напред по фланга, но не можа да създаде главоболия за играчите на Пауло Бенто.

Първата чиста голова ситуация се откри пред Роналдо в 25-ата минута, но неговият удар бе спасен от Петър Чех, а преди това съдията бе маркирал и засада.

Минута по-късно Нани направи грубо нарушение срещу Лимберски и получи първия жълт картон в мача. Страстите се разгоряха и Велосо също беше декориран в жълто.

Кристиано Роналдо сътвори най-красивия момент през първата част. В 33-ата минута след едно меле пред чешката врата Пепе върна с глава към малкия пеналт и неговият съотборник в Реал Мадрид Роналдо направи задна ножица, но не намери целта и кълбото профуча покрай дясната греда.

5 минути преди почивката централният нападател на Португалия Елдер Пощига получи контузия и беше заменен. На негово място Пауло Бенто пусна Уго Алмейда.

В последния четвърт час на първата част Португалия натисна здраво и натика съперника в наказателното поле.

Кристиано Роналдо за пореден път нямаше късмет на Евро 2012 в последната минута на първата част. Колегата му от Реал Мадрид Коентрао го намери с дълъг диагонален пас в наказателното поле, Роналдо овладя отлично на гърди, свали на земята и стреля остро, но нацели десния страничен стълб на Петър Чех.

Така съставът на Михал Билек взе огромна глътка въздух и се оттегли на почивка при 0:0.

Втората част започна както завърши първата – с греда на Кристиано Роналдо.

Хауърд Уеб отсъди нарушение срещу Роналдо много далеч от вратата, звездата на тима стреля, топката срещна ръката на чешки играч и нарушението се премести 10 метра по-напред на много по-изгодна позиция. От втори опит Роналдо шутира фалцово над стената в ъгъла на Чех, който бе преодолян, но гредата за втори път се оказа верен негов помощник и го спаси.

Португалия надиграваше опонента, но така и не стигаше до попадение. Роналдо изведе Мейрелеш на удобна позиция, ала халфът на Челси заложи на силата и прати много над целта.

В 58-ата минута Петър Чех демонстрира своя рефлекс и изби мощен изстрел на Нани извън границите на наказателното поле. Последва контра на Чехия, при която Пилар се подигра с трима бранители и стигна до наказателното поле на съперника, но сбърка финалния пас и Португалия се измъкна.

Час игра изтече и Михал Билек направи първа промяна. Селекционерът замени Владимир Дарида, който се изгуби през втората част и пусна Ян Резек.

Жоао Моутиньо шутира силно под гредата от 25 метра, но пак Чех беше точно където трябва и с пръсти изби над гредата в корнер.

Михал Кадлец имаше проблеми, но успя да продължи мача за щастие на чешкия щаб. Мейрелеш пак стреля силно и неточно малко по-късно. Португалия проклинаше късмета си отново в 74-ата минута – Мейрелеш намери Нани отдясно, той стреля, Чех беше матиран и всички виждаха как топката влиза в горния ляв ъгъл, но тя мина над целта и излезе в корнер.

Португалия заслужаваше да поведе и го направи най-сетне в 79-ата минута. Героят бе вечният заподозрян – Кристиано Роналдо.
Моутиньо центрира отдясно, Роналдо изпревари Бруно Алвеш и засече акробатично с плонж, пращайки с глава неспасяемо зад Петър Чех за 0:1.

Попадението бе трето за Роналдо на Европейското първенство в Полша и Украйна и негов шести на европейски финали.

Чехия нямаше физически сили да се противопостави и само Чех остави минимални надежди на своите до края. Резервата Перейра шутира от 15 метра, а стражът на Челси изби в корнер.

В самия край Билек хвърли всичко в атака, а Португалия се дръпна назад да чака на контра. Смените в двата тима забавиха действията на терена, а иберийците можеха да водят и по-убедително, ако не бяха сватбарските изстрели на Велосо и Мейрелеш от добри ситуации.

Чехите не стигнаха до нито едно голово положение и отпада достойно на четвъртфинал.

Португалия отива в Донецк, където чака на полуфинал победителя от Испания - Франция.

Чехия - Португалия 0:1
0:1 79' Роналдо

Още статистика ТУК!

Критики към немски национали, които не пяли химна

Част от германските футболни национали получиха критики и бяха обвинени в непратриотизъм, тъй като не са пяли химна преди злополучния полуфинал на Евро 2012 срещу Италия, загубен с 1:2

1 милиард стигна оборотът на чейндж-бюрата в Украйна по време на Евро 2012

Чуждестранните фенове, които са посетили четирите украински града на Евро 2012, са направили оборот на чейндж-бюрата за около 1 милиард долара

Андрес Иниеста дарява премията си

Избраният за най-добър играч на Евро 2012 ще помогне на пострадалите от пожарите в района на Валенсия

Французите останаха без премии след Евро 2012

Парите бяха замразени след скандалите, Дидие Дешан поискал седмица да обмисли дали да поеме "петлите"

Насри и още трима френски национали ще отнесат наказания за лошо поведение

Френската футболна федерация започна производство срещу Насри, Бен Арфа, М'Вила и Менес

Рууд Гулит: Испания няма слаби места

Холандецът призна, че дори тимът знаменитият тим на "лалета" от 1988-а бледнее пред сегашната Ла Фурия

Общо 600 са арестуваните на Евро 2012

“Това е доста по-малка цифра от очакваното", споделя министърът на вътрешните работи на Полша Яцек Цикоки

Лепнаха космическа цена на Марио Балотели

Желаещите да се сдобият с нападателя на Манчестър Сити трябва да заплатят умопомрачителните 250 млн. евро

Икер Касияс към съдиите на финала: Респект за Италия (видео)

Стражът на европейския шампион Испания моли реферите да свирят края по-бързо и да избавят "Скуадрата" от мъките