Българка ще е делегат на осминафинала Англия – Словакия

Шефката на международния отдел на БФС с престижно назначение

Ивета Банкова отново ще бъде делегат на мач на националния отбор на Англия на Европейското първенство по футбол в Германия.

След като станаха ясни съдийските и делегатските назначения, българката получи от УЕФА доверието да работи на мача Англия – Словакия от осминафиналите на първенството. Двубоят е на 30-и юни (неделя) от 19:00 часа на стадиона в Гелзенкирхен.

Срещата е четвърта за шефката на Международния отдел на БФС като делегат на Евро 2024 и второ назначение на мач на Англия, след като дебютира на континенталното първенство на Англия – Сърбия от първия кръг на група "С" на турнира.

Освен двата двубоя с участието на англичаните, на софиянката бяха доверени дербито на груповата фаза Испания – Италия (1:0), както и сензационното класиране на грузинците, победили накрая Португалия с 2:0.

Главен съдия на въпросния двубой Англия – Словакия е Халил Умут Мелер от Турция, а за първи път Банкова ще бъде в екип със съдийския наблюдател Бьорн Кайперс (Нидерландия).

Ако всичко с мача между англичани и словаци е наред, както беше до момента на всички срещи на българската представителка, то шансовете й да бъде делегат на един от полуфиналите или дори на финала, са много големи.

Също на 30-и юни Испания ще играе с Грузия в късната среща от 22:00 часа, а там главен арбитър е Франсоа Летешиер (Франция), трети двубой от осминафиналите.

Шимон Марчиняк от Полша е главен съдия на срещата между Швейцария и Италия на 29-и юни (събота) от 19:00 часа в Берлин, а в късната среща на домакина Германия и Дания в Дортмунд за арбитър е изпратен Майкъл Оливър от Англия.

Иначе за разлика от други турнири, сега УЕФА предпочете да запази мълчание кои съдии не са се справили с мачовете си в груповата фаза и са изпратени по домовете си. Очакванията бяха от 19 главни съдии да бъдат оставени за осминафиналите, четвъртфиналите, полуфиналите и финалния мач 12. За момента обаче няма яснота на кои са благодарили за показаното и вече няма да се разчита на тях.

Шкриняр: Бяхме толкова близо...